Wybieramy najlepsze opony do naszego samochodu, czyli na co zwrócić uwagę. Krok po kroku

Opony to bardzo ważny element każdego samochodu. To jedyny punkt styku pojazdu z nawierzchnią. Dlatego tak ważne jest, by były odpowiednio dobrane do naszego samochodu. Ale jak je wybrać?

Nawet najlepszy i najszybszy samochód nie zda się na nic, jeśli nie będzie miał odpowiednich opon. Ogumienie to jedyna droga, by przenieść moc z silnika na asfalt, cieszyć się osiągami, a także dbać o bezpieczeństwo. Nawet samochód będący cudem techniki nic nie zdziała, jeśli jego felgi zostaną obute w niskiej jakości opony. Dlatego stojąc przed wyborem nowego kompletu ogumienia warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Ekonomia ma znaczenie

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że rodzaj opon może wpłynąć na zużycie paliwa w ich samochodzie. Im większe opory toczenia opony, tym więcej energii potrzeba by wprawić ją w ruch obrotowy po nawierzchni. Na rynku są dostępne modele ogumienia, które charakteryzują się niskimi oporami toczenia. Są przez to bardziej ekologiczne, ponieważ zmniejszają zużycie paliwa, a tym samym emisję szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla. Warto o tym pamiętać wybierając ogumienie do swojego auta.

Przyczepność i hałas

Innym istotnym parametrem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze nowych opon, jest przyczepność na mokrej nawierzchni. To miara drogi hamowania na mokrych drogach. W zależności od składu mieszanki i konstrukcji bieżnika, jedna opona będzie sobie lepiej radziła w deszczu, a inna gorzej.

Parametrem, który może mieć znaczenie szczególnie dla osób, które często podróżują w długie trasy, jest zewnętrzna głośność opon. Hałas jest wyrażony w decybelach - im mniejsza wartość, tym opony ciszej pracują.

Od ogółu do szczegółu - opona szyta na miarę

Powyższe parametry to ogólne aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie nowego kompletu opon. Sprawa jest jednak znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ producenci często dopasowują opony do konkretnych pojazdów lub wymagań kierowców. Takie zoptymalizowanie całego procesu projektowania i produkcji opon pozwala uzyskać produkt idealnie wpasowany w oczekiwania klientów.

Przykładem jest firma Fulda, która samych tylko letnich opon ma aż pięć rodzajów. Najbardziej wyważoną propozycją jest model EcoControl. To trwała opona, która łączy w sobie bardzo dobre osiągi z atrakcyjną ceną. Poza niskim zużyciem paliwa i dużą trwałością, zapewnia też krótką drogę hamowania na mokrej nawierzchni. Wybór takich opon to gwarancja długiej i bezproblemowej eksploatacji. Model ten docenią szczególnie ci kierowcy, którym zależy na uniwersalnym i trwałym produkcie oraz szukają opon na lata.

Fulda,Fulda, materiał promocyjny

Coś dla sportowców

Fulda ma także opony dla kierowców z dynamicznym usposobieniem. Model EcoControl HP ma krótszą drogę hamowania zarówno na suchej jak i mokrej nawierzchni, a dodatkowo charakteryzuje się zmniejszonymi oporami toczenia. To rozwiązanie dla osób ceniących dynamiczną i bezpieczną jazdę.

Dla bardziej wymagających kierowców przewidziano modele SportControl i SportControl 2. To opony przeznaczone do samochodów o wysokich osiągach, wręcz wyczynowych modeli. W autach, które rozwijają duże prędkości, takie parametry jak przyczepność, krótka droga hamowania i pewność prowadzenia to kwestie, przy których nie ma miejsca na kompromis. Opona musi zapewniać jak najlepsze warunki niezależnie od sytuacji.

A może opony całoroczne?

W ostatnich latach opony całoroczne przeżywają drugą młodość. Jednak te, które mamy na rynku dzisiaj, nijak mają się do opon wielosezonowych sprzed ponad dwóch dekad. Tamte - delikatnie mówiąc - nie cieszyły się zbytnią sławą. Dziś wiele się zmieniło.

Opona całoroczna Fulda MultiControl to wybór dla kierowców, którzy cenią uniwersalne rozwiązania. Klimat się zmienia, coraz rzadziej widzimy śnieg, a zima częściej wita nas deszczem i plusowymi temperaturami. Dlatego dobrym rozwiązaniem są opony całoroczne, które świetnie sprawdzą się zarówno latem jak i zimą. Zapewniają świetną przyczepność na mokrej nawierzchni, lepsze prowadzenie na śniegu i suchej drodze, a dodatkowo charakteryzują się dużą żywotnością. Takie rozwiązanie sprawia również, że nie musimy dwa razy w roku jechać do wulkanizacji na zmianę opon. Znika także problem przechowywania ogumienia poza sezonem.

Opony to bardzo ważny element każdego samochodu. Choć może się wydawać, że to zwykłe “gumowe krążki” ich konstrukcja, skład mieszanki i przeznaczenie sprawiają, że opona oponie nie równa. Planując zakup nowego kompletu warto określić nie tylko budżet, ale przede wszystkim styl naszej jazdy. Sprecyzowanie naszych oczekiwań pozwoli znaleźć komplet opon szyty na miarę naszych potrzeb.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.