Tom Hanks sprzedaje przyczepę kempingową Airstream. Była na wszystkich planach filmowych. "Pan wie, kto w niej siedział?"

Dom aukcyjny Bonhams wystawił na sprzedaż amerykańską przyczepę Airstream. Co w niej wyjątkowego? Przez wiele lat należała do Toma Hanksa. Ze swego domu na kółkach korzystał na planach filmowych hitów, począwszy od "Bezsenności w Seattle" z 1993 roku. Miał również niezwykłych gości. Niektórzy pozostawili w Airstreamie pamiątki.

Klasyczna przyczepa Airstream Model 34 Limited Excella z 1992 roku służyła dwukrotnemu laureatowi Oskara do odpoczynku w czasie jego pracy przy co najmniej 18 filmach. Wśród nich znalazły się: "Forrest Gump", "Apollo 13", "Filadelfia", "Złap mnie, jeśli potrafisz" i "Poza Światem". Lista robi wrażenie, to kawał historii współczesnego amerykańskiego kina.

Tom Hanks kupił Airstreama, bo miał dość spędzania wolnych chwil w standardowych przyczepach dla aktorów, które były niewygodne. Dlatego zamówił model wykonany zgodnie ze swoimi preferencjami. W środku jest przede wszystkim dużo przestrzeni wykończonej naturalnymi materiałami.

W przyczepie jest sypialnia, łazienka, aneks kuchenny, część jadalna oraz wypoczynkowa z klasyczną wygodną sofą. Jest też sporo unikalnych przedmiotów. Nabywca wraz z Airstreamem otrzyma na przykład kubek z filmu "Apollo 13" z podpisami wszystkich głównych aktorów.

Hanks starał się pozostawiać po każdym filmie jakąś drobną pamiątkę, choćby naklejkę FedEx z "Poza światem" albo zawieszkę FBI z planu "Złap mnie, jeśli potrafisz". Na jednym z klimatyzatorów jest podpis aktora. Teraz to nie lada gratka dla fanów kina.

Airstream Model 34 Limited Excella Toma HanksaAirstream Model 34 Limited Excella Toma Hanksa fot. Bonhams

Airstream to nie wszystko. Tom Hanks sprzedaje swoją flotę

Przyczepa została wyposażona w rozmaite urządzenia umożliwiające korzystanie z niej w różnych miejscach. Chodzi między innymi o specjalne poziomujące podnośniki, generator prądu Honda, i dwa duże zbiorniki z gazem. Jest też ogrodowy zestaw mebli z drewna tekowego, na którym można wypocząć pod markizą na zewnątrz przyczepy.

Jak jeden z najsłynniejszych aktorów na świecie zachęca do kupna swojej przyczepy? Oto co powiedział Tom Hanks:

Dopiero w trakcie burzy z piorunami spędzonej w Aistreamie gdzieś w Karolinie podczas kręcenia filmu poczułem, że naprawdę żyję. Ale przede wszystkim Airstream jest wspaniały i przytulny. Dlatego każdy, kto odwiedził mój dom na kółkach, też chciał go mieć

Dlaczego Hanks pozbywa się przyczepy, z którą jest tak związany? Aktor tłumaczy to w rozmowie opublikowanej na stronie domu aukcyjnego Bonhams. Biznes filmowy bardzo przyspieszył w ostatnich latach, a transportowanie Aistreama z jednego planu na drugi zajmuje dużo czasu. Dlatego musi odejść na emeryturę.

Przyczepa nie ma ceny minimalnej, ale eksperci wycenili ją na 150-250 tys. dolarów. To znaczy, że może osiągnąć cenę miliona złotych przed opodatkowaniem. Przede wszystkim dlatego, że ma historyczną wartość. Pewnie trafi do bogatego fana hollywoodzkich produkcji albo jakiegoś muzeum. Jeśli tak się stanie, będzie mogło ją obejrzeć więcej osób.

Przyczepa Airstream była w ostatnich latach holowana przez półciężarówkę Ford F-450. Ona też zostanie wystawiona na oddzielnej aukcji. Tom Hanks pozbywa się jednocześnie kilku samochodów. Wśród nich znalazła się odrestaurowana Toyota FJ Cruiser, a nawet Tesla Model S P85D. Fani kina już ostrzą sobie zęby i opróżniają portfele, bo to nie będą tanie pamiątki.

Airstream Model 34 Limited Excella Toma HanksaAirstream Model 34 Limited Excella Toma Hanksa fot. Bonhams

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.