• Link został skopiowany

Tu od 1 stycznia kierowcy nie będą stać na granicach. Dwa nowe kraje w Schengen

Bułgaria oraz Rumunia - państwa, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2007 r., od 1 stycznia 2025 r. zaczną w pełni funkcjonować w strefie Schengen. Rozszerzenie największego na świecie wspólnego obszaru bez kontroli na granicach wewnętrznych to dobra informacja dla kierowców.
Kończą z kontrolami na granicy. Turyści z Europy będą mieli łatwiej - zdjęcie ilustracyjne
Didi_Lavchieva/Istock.com

Strefa Schengen obecnie składa się z 29 państw członkowskich, z których 25 jest również członkiem Unii Europejskiej. Państwami spoza sojuszu są Szwajcaria, Norwegia, Islandia oraz Lichtenstein. 1 stycznia 2025 r. strefa Schengen zostanie poszerzona o Bułgarię i Rumunię. Obydwa kraje starały się o członkostwo w strefie od momentu wejścia do UE i teraz po 13-letnim procesie zaczną w pełni w niej funkcjonować. Dla przypomnienia, w marcu 2024 r. zniesiono obowiązek kontroli granicznej na bułgarskich i rumuńskich i lotniskach, a od stycznia 2025 kontrole znikną na przejściach drogowych.

Zobacz wideo

Jednogłośne przyjęcie Bułgarii i Rumunii do Schengen

Za rozszerzeniem jednogłośnie zadecydowało 27 państw członkowskich UE. Akcesja do Schengen stała się możliwa dzięki temu, że Austria (a wcześniej również Holandia) zrezygnowały z veta. Wcześniej, obydwa państwa sprzeciwiały się akcesji, ponieważ uważały, że Bułgaria i Rumunia nie chronią dostatecznie swoich granic przed nielegalnymi imigrantami. Z kontrolami na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej wciąż muszą liczyć się przekraczający granice z Cyprem oraz Irlandią.

Wjazd samochodem do Bułgarii i Rumunii bez kontroli

Dla kierowców podróżujących do Bułgarii i Rumunii oraz dla przewoźników, których trasy przebiegają przez te kraje, przejazd przez granice będzie łatwiejszy. Dzięki otwartym drogowym przejściom granicznym wzrośnie komfort i swoboda podróżowania. Obecnie kierowcy tracą po kilka, a nawet kilkanaście godzin żeby przejechać przez granice lądowe obydwu państw. Schengen oznacza podniesienie szlabanów, likwidację korków i łatwiejszą drogę dostaw do Bułgarii i Rumunii dla firm transportowych. Rozszerzenie strefy ułatwi również planowanie czasu pracy kierowców zawodowych.

Warto dodać, że oba kraje od dawna funkcjonują w systemie Zielonej Karty, co stanowi potwierdzenie, że pojazd ma wykupione ważne ubezpieczenie OC. W efekcie sprawcy kolizji czy wypadku łatwiej będzie załatwić wszelkie formalności związane z likwidacją szkody z jego OC. Przypominamy również, że zmotoryzowani nie muszą mieć wizy wjazdowej, a do wylegitymowania się wystarczy polski dowód osobisty oraz honorowane jest polskie prawo jazdy.

Więcej o: