Pięć mało znanych zasad ruchu za granicą. Niewielu kierowców je zna

Zanim wyruszycie na zagraniczny urlop swoim samochodem, czy kamperem warto sprawdzić nietypowe przepisy w krajach, do których się podróżuje. Niektóre zasady są naprawdę dziwne, tak samo, jak kary za pewne wykroczenia. Przypominamy sześć mało znanych przepisów z całej Europy.

Czarnogóra: Pasażer też musi dmuchać

Tego mało kto może się spodziewać. O ile do częstych kontroli trzeźwości polscy kierowcy dawno się już przyzwyczaili, to dmuchanie w alkomat przez pasażera jest już dla nas dość nietypowe. Czarnogórcy jednak postanowili, że pasażer podróżujący obok kierowcy również powinien zachować trzeźwość. Jeśli okaże się, że jest pijany, może dostać mandat (do 150 euro).

Austria: "Podatek od niebieskich sygnałów"

Tak właśnie Austriacy nazwali opłatę za bezpodstawne wezwanie policji. Zgodnie z tamtejszymi przepisami policję należy wezwać tylko w przypadku uszkodzenia ciała lub gdy niemożliwa jest wymiana danych między stronami uczestniczącymi w wypadku. Jeśli jednak zostanie wezwana policja, chociaż nie jest to konieczne, wzywający musi wnieść opłatę w wysokości 36 euro.

Włochy: drastyczne zaostrzenie kar

Włosi drastycznie zaostrzyli przepisy dotyczące prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu. Co prawda nadal limit alkoholu we krwi na półwyspie Apenińskim wynosi aż 0,5 promila, dzięki czemu bezkarnie można napić się lampki wina do kolacji czy obiadu, ale już przekroczenie go oznacza spore kłopoty. Złamanie zasad oznacza grzywnę w wysokości co najmniej 545 euro, ale w najczarniejszym scenariuszu grozi wam konfiskata i przejęcie przez władze waszego auta.

Zobacz wideo

Francja: kary dla rozproszonych kierowców

We Francji, kierowcy muszą być skupienia na jeździe i kierownicy, aby w razie potrzeby móc szybko wykonać manewr np. wyminięcie przeszkody. To oznacza, że grzebanie w schowku lub w ustawieniach systemu multimedialnego auta jest wyraźnie zabronione i może być ukarane mandatem.

Grecja: Czasowe ograniczenia parkowania

Znaki zakazu parkowania w Grecji mają swoje specyficzne zastosowanie. Pionowy biały pasek pośrodku oznacza zakaz parkowania w miesiącach nieparzystych, a dwie pionowe białe linie oznaczają zakaz parkowania w miesiącach parzystych. Przepisy te dotyczą szczególnie dróg, które mają jeden pas do jazdy i drugi do parkowania.

Hiszpania: rabat dla piratów drogowych

Hiszpanie doceniają rzetelnych płatników. Jeśli dostaniecie mandat, zapłaćcie go szybko, a nie będzie tak bolesny. W Hiszpanii można otrzymać nawet 50-procentową zniżkę za szybkie uregulowanie grzywny za wykroczenie drogowe – warunek to opłacenie kary w ciągu 20 dni od jej wystawienia.

Źródło: 24auto, ADAC, MSZ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.