Chatka na kurzej łapce, ale z XXII wieku

Rzadko piszemy o domach, chyba że na kółkach. Tym razem jest inaczej, bo chodzi o dom na... nogach. Projektant i grafik z Sofii, który na co dzień pracuje dla Ubisoft, wpadł na nietypowy pomysł.

Mało prawdopodobne, że ktokolwiek zrealizuje projekt Encho Encheva. Jest tak bardzo kreatywny, że rzeczywistość za nim nie nadąża. Projektant, który na co dzień zajmuje się grami wideo, po godzinach puścił wodze fantazji i wymyślił dom, który chodzi.

Więcej futurystycznych koncepcji architektonicznych znajdziesz na gazeta.pl

Oczywiście podstawowa koncepcja takiego lokum nie jest nowa. Już sto lat temu w bajkach straszono Babą Jagą, która mieszkała w chatce na kurzej łapce wędrującej po lesie. Enchev uznał, że warto zmodernizować ten pomysł i zaprojektował dom, który wygląda jak z wyjęty z gry "Half-Life".

Konstrukcja przypomina nowoczesny domek letniskowy osadzony na sześciu robotycznych odnóżach. Zdaniem projektanta w przyszłości takie rozwiązanie może zastąpić kamper i służyć jako ruchome schronienie.

Snow CruiserŚnieżny krążownik miał zdobyć Antarktydę dla USA. Zamiast tego zrobił największy korek świata

W środku znalazło się wszystko, czego może potrzebować para. Jego projekt jest w pełni funkcjonalny. Uwzględnia sypialnię, pokój dzienny, kuchnię, łazienkę, a nawet rozkładany taras i piwniczka. Są też i nogi, które zdaniem autora pozwolą chatce dotrzeć w miejsca niedostępne nawet dla najbardziej terenowych kamperów.

Mobilny dom Encho EnchevaMobilny dom Encho Encheva fot. Encho Enchev/Behance.net

Rumuński projekt to prawdziwie wysokogórski dom

Zdaniem Ancheva taki dom mógłby wspinać się po wzgórzach i brodzić w głębokiej wodzie, a po dotarciu do celu używać specjalnych kotw do ustabilizowania konstrukcji. To idealne rozwiązanie dla rybaków albo miłośników przyrody.

Nogi według projektu mają gumowe podstawy i sterowanie hydrauliczne, a oprócz dwóch kotwic w razie potrzeby można wystrzelić cztery harpuny. W piwnicy/komórce/garażu z powodzeniem zmieści się jakiś nieduży pojazd. Na dachu są panele słoneczne i zbiorniki z wodą.

Checker Marathon 'Champer'Amerykanie przerobili nowojorską taksówkę na kamper? Niezupełnie, ale i tak jest stylowo

Zdajemy sobie sprawę, że pomysł rumuńskiego projektanta jest całkowicie nierealny, ale koncepcja domu chodzącego za nami po górach była zbyt kusząca. Ujęła nas jej wyjątkowość oraz dopracowanie w szczegółach.

Dlatego postanowiliśmy zaprezentować wytwór fantazji Encho Encheva, mimo że widzimy wiele potencjalnych problemów z takim ruchomym domem. Z drugiej strony, kto wie? Rzeczywistość zaskoczyła ludzi już wielokrotnie. Nie bez przyczyny już William Szekspir pisał, że "są na ziemi i w niebie rzeczy, które się nie śniły filozofom". Są, ale może i będą.

Mobilny dom Encho EnchevaMobilny dom Encho Encheva fot. Encho Enchev/Behance.net

Więcej o: