Łada Niva Autodom. Prawdopodobnie najtańszy i najmniejszy kamper na świecie. Ma nawet łazienkę

Moskiewska firma Lux Form postanowiła skonstruować kampera na bazie poczciwej Łady Nivy. Taka konstrukcja ma kilka niezaprzeczalnych zalet, a podstawową jest niska cena. Być może Lada Niva Autodom jest najtańszym kompletnym samochodem kempingowym na świecie, a na pewno jednym z najmniejszych.

Niedawno pisaliśmy o kamperze bazie UAZ-a, teraz czas na drugiego klasyka, Ładę Nivę. Rosyjski wehikuł kempingowy firmy Lux Form ma sporo zalet, ale i wad. Do tych pierwszych należą rozsądne rozmiary i wyjątkowa wszędobylskość. Takim kamperem można się dostać prawie wszędzie. Nie straszne mu wąskie uliczki, górskie przełęcze, a brak dróg.

Zobacz wideo W Studiu Biznes rozmawiamy z kierowcą rajdowym Miko Marczykiem o zmianach przepisów dot. pierwszeństwa dla pieszych

W końcu Łada Niva, na której bazie jest skonstruowany, to konstrukcja leciwa, ale godna zaufania i o sporych możliwościach terenowych. Kamper Autodom ma mechanicznie załączany napęd na obie osie z reduktorem i ręczną skrzynią biegów. Benzynowy silnik o pojemności 1,7 l rozwija moc zaledwie 86 KM. Osiągi takiego samochodu nie będą spektakularne, ale to również oznacza bardzo niskie koszty eksploatacji.

A wady? Oprócz wspomnianych osiągów należy do nich siermiężna konstrukcja, ale właśnie tego spodziewamy się po Ładzie Nivie. Zabudowa została wykonana z laminatów pamiętających zeszły wiek, a wnętrze prezentuje się raczej spartańsko. Znalazło się tam miejsce na spore łóżko nad kabiną, ale materac złożony z wielu elementów nie wygląda na bardzo wygodny.

UAZ Profi wersja użytkowa i kamperUAZ pozazdrościł Amerykanom. Też zrobi kampera z pikapa

Jest malutka część kuchenna z jednym gazowym palnikiem i maleńką umywalką oraz stolik z dwoma siedzeniami. Ich tapicerka i sklejka, z której wykonano wnętrze, kojarzą się z minioną epoką. Za to w niedużej przestrzeni udało się znaleźć miejsce nawet na toaletę z umywalką i kabiną prysznicową, co brzmi wręcz niewiarygodnie.

Lada Niva AutodomLada Niva Autodom fot. Lux Form

Kamper na bazie Nivy jest kompaktowy i ma nietypowe proporcje

Lada Niva Autodom ma 477 cm długości, 174,5 cm szerokości oraz aż 277,5 cm wysokości, a jej rozstaw osi mierzy 285 cm. To nie tylko jeden z najtańszych, ale i najmniejszych kamperów na świecie. Mimo to da się nią podróżować i w miarę wygodnie w niej mieszkać w dwie osoby.

Umożliwia to między innymi zbiornik paliwa na 70 l czystej wody i drugi na 40 l szarej wody, butla mieszcząca 5 kg gazu do kuchenki, 70-litrowa lodówka znanego producenta Dometic, akumulator o poj. 95 Ah, a nawet system ogrzewania postojowego. W końcu klienci mogą zechcieć nim pojechać na zimową wyprawę do Syberii. Ze zdobyczy techniki znalazło się jedno gniazdko USB.

Loki Basecamp FalconLoki Basecamp Falcon pozwala zmienić pikapa w kampera. I to bardzo wyjątkowego

Jest jeszcze coś. Cechą szczególną Lady Nivy Autodom jest wręcz ujmująca prostota. Budzi pozytywne uczucia i pomoże zdobyć sympatię przypadkowych osób w każdym miejscu na świecie. Na koniec najważniejsze.

Cena takiej Lady na rynku rosyjskim wynosi 1,6 mln rubli. W przeliczeniu na złotówki to około 83 tys. zł. Gdyby ktoś interesował się jej zakupem, musi doliczyć cło i podatek VAT. Mimo to cena kampera firmy Lux Form pozostanie bezkonkurencyjna. Postsocjalistyczny mikroklimat otrzymamy gratis. My go czujemy.

Lada Niva AutodomLada Niva Autodom fot. Lux Form

Więcej o: