Ile lat jeździsz na jednym komplecie opon? Niemcy ostrzegają oszczędnych kierowców

Bez względu na to czy jeździcie na oponach całorocznych, letnich, czy zimowych, prędzej czy później trzeba je będzie wymienić na nowe. A jak długo można jeździć na dotychczas używanym ogumieniu? Czy można przedłużyć żywotność opon, by zaoszczędzić? Oto poradnik przygotowany przez specjalistów ADAC.

Każde opony trzeba kiedyś wymienić. Dotyczy to nie tylko opon letnich czy zimowych, ale i całorocznych. Ogumienie tak jak wiele innych elementów w samochodzie nie tylko zużywa się na skutek eksploatacji, ale i upływu czasu. Innymi słowy, im starsza opona tym stopniowo pogarszają się jej właściwości. Ucierpi na tym nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort jazdy (z czasem twardnieją mieszanki, z których wykonuje się współczesne opony).

Zobacz wideo Jazda na jednym kole

Jak długo można jeździć na jednym komplecie opon? Najbardziej oszczędni kierowcy chcą jeździć jak najdłużej. ADAC przestrzega jednak przed zbyt długą eksploatacją. Według ekspertów niemieckiego automobilklubu współczesne opony należy wymieniać nie rzadziej niż co 8-10 lat użytkowania (także w sytuacji, gdy bieżnik jest wciąż dość głęboki). Otwartą kwestią pozostaje jednak, czy bieżnik wytrzyma tak długą eksploatację.

Uszkodzona, oblepiona smołowatą substancją oponaUszkodzona, oblepiona smołowatą substancją opona Czytelnik GW

Jazda z przebitą oponą - technologie pozwalające kontynuować podróż po uszkodzeniu oponyJazda z przebitą oponą - technologie pozwalające kontynuować podróż po uszkodzeniu opony Jazda z przebitą oponą - technologie pozwalające kontynuować podróż po uszkodzeniu opony

Kiedy wymienić opony? Jaki ekspert, takie zalecenia

W przypadku opon zimowych czy całorocznych zwykle zaleca się wymianę, gdy głębokość bieżnika obniży się do 4 mm. Letni komplet należy zaś wymieniać, gdy głębokość obniży się do 1,6 mm. Niektórzy producenci (np. Nokian) stosują specjalne znaczniki w bieżniku, by łatwo ocenić głębokość (bez stosowania miernika) i zachęcają do częstszej wymiany. Jednym z wyjątków jest Michelin, który w ramach kampanii "Long Lasting Performance" podkreśla, że opony projektuje tak, by zachowały swoje właściwości aż do osiągnięcia granicznego zużycia wskazanego w przepisach. A co na to ADAC? Niemcy przekonują, że opony letnie należy wymieniać już po osiągnięciu 3 mm głębokości bieżnika. Im mniejsza głębokość, tym gorsze właściwości m.in. w odprowadzaniu wody podczas jazdy po mokrej nawierzchni.

O ile trudno o porozumienie w kwestii głębokości bieżnika, to wszyscy eksperci są zgodni co do zasad przedłużania żywotności opon. Nie jest tajemnicą, że bardzo istotna jest nie tylko eksploatacja (przede wszystkim należy pilnować zalecanego ciśnienia i unikać mechanicznych uszkodzeń, o co łatwo np. przy parkowaniu blisko krawężnika), ale także przechowywanie. Stąd m.in. zalecenie, by opony zimowe przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Gumy nie należy także wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Warto przy tym zwrócić uwagę na zwyczaje kierowców, m.in. w południowych krajach Europy (podczas największych upałów zasłaniają opony, by nie wystawiać ich na słońce). Więcej wiadomości na temat motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.