TomTom GO Expert to nawigacja dla poważnych kierowców

Specjalista od systemów nawigacyjnych TomTom wprowadza na rynek nowe produkty. TomTom GO Expert to urządzenia dla kierowców samochodów ciężarowych. Zostały wyposażone w funkcje, które powinny być wyposażeniem seryjnym każdego ciągnika siodłowego.

TomTom GO Expert to akcesoryjne urządzenie nawigacyjne przeznaczone do montażu w szoferce. Jego ekran ma przekątną 7 cali i w miarę wysoką rozdzielczość (1280 x 800 pikseli), a nowy procesor podobno sprawia, że jest czterokrotnie szybsza niż starsze modele. W połączeniu ze znakomitym oprogramowaniem TomTom wydaje się, że to idealne urządzenie dla wszystkich, a nie tylko zawodowych kierowców.

Zobacz wideo Raport Moto Journey 2021

Nie jest do do końca prawda. Większość z nas nie wykorzysta specjalnych funkcji, w które został wyposażony TomTom GO Expert, a wszyscy będziemy musieli za nie zapłacić. Natomiast kierowcy pojazdów ciężarowych powinni być nimi zachwyceni. Chodzi między innymi o możliwość wyznaczania tras specjalnie dla dużych pojazdów.

Ruch ciężarowy w Europie obowiązuje wiele ograniczeń. TomTom GO Expert ma je uwzględniać przy planowaniu trasy dojazdu. Po wprowadzeniu do systemu rozmiaru, dopuszczalnej masy całkowitej, rodzaju ładunku i maksymalnej dozwolonej prędkości, nie powinny ich spotkać żadne niemiłe zaskoczenia. Zwłaszcza, że oprogramowanie jest przygotowane do brania pod uwagę najnowszych funkcji: ADR Tunnel Codes, ograniczeń UN Class oraz zakaz ruchu City Ban w centrach miast.

Dodatkowo system będzie zawiadamiał kierowcę o ograniczeniach i utrudnieniach w ruchu, które mogą go czekać, nawet jeśli nie wprowadził żadnej trasy. Jeśli na drodze, którą zmierza będzie most o ograniczonym obciążeniu, niski wiadukt, tunel, punkt poboru opłat albo inna niemiła niespodzianka, powinien się o tym dowiedzieć zawczasu, dzięki czemu będzie mógł uniknąć kłopotów.

TomTom GO ExpertTomTom GO Expert fot. TomTom

Urządzenia TomTom mają jeden z bardziej przyjaznych interfejsów użytkownika

Nawigacja TomTom GO Expert korzysta z tego samego systemu TomTom, którego używają kierowcy samochodów osobowych. Oprogramowanie holenderskiej firmy ma czytelne mapy, dobre algorytmy planowania trasy oraz bazę danych z dużą liczbą punktów POI. W wersji Expert zostały uzupełnione o miejsca przydatne dla dużych pojazdów.

Tak wyposażone urządzenie TomTom GO Expert może być przydatne nie tylko dla kierowców samochodów ciężarowych, ale również autokarów i aut dostawczych i pojazdów specjalnego przeznaczenia. Flagowy model z tej serii wyposażony w ekran o przekątnej 7 cali kosztuje 1949 zł. Dla bardziej oszczędnych jest wersja z 6-calowym wyświetlaczem w cenie 1749 zł. Później powinien pojawić się model wyposażony w łączność 4G i możliwość instalacji karty SIM.

Jego cena będzie jeszcze wyższa. Urządzenia TomTom GO Expert z pewnością są ich warte, ale tylko dla tych, którzy będą z wymienionych unikalnych funkcji nawigacyjnych korzystać na co dzień. Wszystkie mają szybkie złącze Wi-Fi, dzięki któremu aktualizacja map powinna przebiegać do 3 razy sprawniej, niż dawniej oraz standardowe funkcje: mocny głośnik, sterowanie głosem, podpowiadanie właściwego pasa ruchu i ostrzeganie przed fotoradarami z darmową aktualizacją bazy przez rok.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.