Kiedyś było prościej. Przygodę z nowym samochodem zaczynało się od właściwego ustawienia fotela, kierownicy oraz wszystkich lusterek. Taka oczywista oczywistość. Miłośnicy dobrego brzmienia sięgali jeszcze do radioodtwarzacza by nie tylko ustawić korekcję dźwięku, ale także przeskanować pasmo i zaprogramować ulubione stacje radiowe. A teraz? We współczesnych samochodach trzeba pamiętać o parowaniu telefonu z zestawem głośnomówiącym i przejść przez proces konfiguracji w radiu multimedialnym. A jak to wygląda w przypadku auta z Android Automotive? Sprawdziłem to w nowym Renault Austral.
Ile to wszystko zajmie czasu? To zależy. Wprawieni w boju poświęcą 5 minut. Początkującym zajmie to zapewne dziesięć minut. Mało? Jestem pewien, że kwadrans wystarczy. Przygodę z Android Automotive w Renault Austral warto rozpocząć od aplikacji (łatwy w obsłudze program MyRenault) i założenia konta użytkownika (jeśli już masz konto to wystarczy się zalogować). Program przyda się nie tylko do nadzorowania auta i bieżącego utrzymania (planowane przeglądy, dostęp do instrukcji), ale ułatwi rozpoczęcie przygody z pokładowym Androidem Automotive. Do niego także należy się zalogować. I to dwukrotnie!
W samochodowym systemie multimedialnym logujesz się przynajmniej do dwóch kont. Pierwsze z nich to konto użytkownika Renault (dane z aplikacji MyRenault). Drugie zaś to konto Google, by w pełni korzystać z wybranych usług, do których masz dostęp także w swoim telefonie z Android czy iPhone. W praktyce to m.in. lista zapamiętanych miejsc w Google Maps czy ulubione aplikacje (kompatybilne z samochodem). A to nie wszystko. Jeśli masz osobne konto użytkownika np. w takich serwisach jak Spotify to również możesz się do niego zalogować zyskując dostęp do swoich list muzycznych.
Dostęp do usług Google wiąże się w Android Automotive z czymś jeszcze. Zyskasz wstęp do sklepu z aplikacjami, by instalować wybrane aplikacje. Oczywiście jest ich znacznie mniej niż dla telefonów czy tabletów. To akurat nie powinno dziwić, gdyż wszystkie dostępne programy w samochodzie to specjalne wersje przystosowane do użytku w pojeździe (kluczowe jest bezpieczeństwo obsługi).
Co znajdziesz w samochodowym sklepie Play? Przede wszystkim kilkanaście programów do odtwarzania muzyki czy słuchania radia. Wśród nich m.in. Tidal, Radio FM i Podcast, YouTube Music, Amazon Music, TuneIn Radio czy Audible. Nietrudno o wrażenie, że jest ich najwięcej. Niestety znacznie krótsza jest lista praktycznych programów do ostrzegania kierowcy i ładowania akumulatora (dla aut EV i hybryd PHEV). Warto wspomnieć o Waze (coraz lepiej sprawdza się w dużych miastach w Polsce w kwestii ostrzegania o utrudnieniach) czy PlugShare. Na tym nie koniec.
Odnoszę wrażenie, że dla programistów dość kluczowa jest kategoria „zabawa i rozrywka". To oznacza, żenię będziesz nudzić się podczas dłuższego postoju. A co znajdziesz na liście? Oto kilka przykładów: Amazon Prime Video, GameSnacks czy Beach Buggy Racing 2 (dobra zabawa dla miłośników ścigania). O ile jednak filmy wolę oglądać w domowym zaciszu to już proste gry na platformie GameSnacks to świetna propozycja szczególnie dla rodziców z dziećmi. Tylko dla nich? Jestem przekonany, że niejeden dorosły skusi się na to, by poklikać na ekranie w ramach zabawy. Warto spróbować.
Długie klikanie w Android Automotive wiąże się jeszcze z ustawieniami. A tych jest sporo. Podobnie jak w telefonie menu jest rozbudowane co skutecznie zniechęca początkujących. Jeśli w telefonie z Android rzadko zaglądasz do ustawień systemu operacyjnego to tym bardziej unikaj przeglądania tego co ukryto w samochodowej wersji. Możesz się zdziwić co tam znajdziesz.