Aston Martin bierze się za szkocką. Whisky droższa od auta?

Motoryzacja i alkohol? To kiepskie połączenie. Okazuje się jednak, że bywają wyjątki. Aston Martin zaangażował się we współpracę z jedną z najbardziej renomowanych szkockich destylarni, której historia liczy już ponad 240 lat. Oto co wyszło ze współpracy.

Dobra whisky to dla wielu kolekcjonerów porządna lokata kapitału. Trudno się nie zgodzić, skoro niektóre butelki starego trunku osiągają astronomiczne ceny na aukcjach. Jednym z przykładów jest 51-letnia butelka whisky Bowmore Onyx, którą wylicytowano za ponad pół miliona dolarów. To nie jest błąd. Ponad pół miliona dolarów za 1,4 l whisky, która leżakowała kilkadziesiąt lat.

Zobacz wideo Pijany kierowca

Nie dziwi zatem, że sukcesy starej szkockiej destylarni przykuły uwagę menedżerów Aston Martin. Uznali, że warto podjąć współpracę. A jak miałaby wygląda współpraca gorzelni z producentem samochodów? Zaczęło się od limitowanej edycji 27 butelek whisky Black Bowmore Aston Martin DB5. W luty 2021 r. jedną z butelek wystawiono na aukcji domu Sotheby’s. Ile wówczas uzyskano? Ponad 118 tys. dolarów.

Whisky Bowmore w karafce zaprojektowanej przez Aston MartinWhisky Bowmore w karafce zaprojektowanej przez Aston Martin Aston Martin. Materiały producenta

Whisky Bowmore w karafce zaprojektowanej przez Aston MartinWhisky Bowmore w karafce zaprojektowanej przez Aston Martin Aston Martin. Materiały producenta

Mokune-Gane i druk 3D

Aston Martin ma jednak apetyt na więcej. Stąd nowy projekt. Firmowi styliści zaprojektowali wykwintną karafkę z wykorzystaniem włókna węglowego (stosowane m.in. w wyczynowych pojazdach marki). By ją stworzyć sięgnęli m.in. po japońską technikę obróbki metali znaną pod nazwą Mokune-Gane. Polega na precyzyjnej obróbce różnych metali i stopieniu poszczególnych warstw w jeden blok o fantazyjnych wzorach (chętnie wykorzystywana m.in. przez cenionych jubilerów). Prócz starej japońskiej techniki Aston Martin sięgnął także po druk 3D i ręczne modelowanie z gliny.

Unikalna karafka reklamowana jest jako niezwykły obiekt kolekcjonerski. Równie unikalna jest jej zawartość. To 52-letni single malt Bowmore sezonowany w beczkach po sherry z dębu europejskiego i amerykańskiego. Całość jako Bowmore ARC-52 Mokume Edition trafi na aukcję Sotheby’s. Szacowana wartość wynosi 175-275 tys. dolarów. Zwycięzca aukcji otrzyma unikalną karafkę z dodatkowym pakietem atrakcji. Aston Martin zapewni przejażdżkę jednym z 18 wyprodukowanych egzemplarzy Astona Martina DBX Bowmore Edition zawierających miedziane elementy dekoracyjne pochodzące z dawnej instalacji szkockiej destylarni. Ciekawe, czy przed przejażdżką nie będzie potrzebny alkomat. W materiale wykorzystano zdjęcia producenta. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.