Lexus nagrodził projekt FOG-X. Bardzo kojarzy mi się z Diuną

Ciekawostka prosto z Milan Design Week 2023. Podczas pierwszej edycji LEXUS YOUR CHOICE AWARD nagrodzono bardzo ciekawy projekt. Wcale nie samochodowy.

Więcej ciekawostek ze świata motoryzacji (i nie tylko) znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl. Jednym z motywów przewodnich "Diuny" (trzeciego listopada będzie premiera drugiej części najnowszej ekranizacji) była walka o życie na pustynnej planecie Arrakis. Największym problemem był brak wody. Mieszkający na niej Fremeni mieli specjalne stroje, filtraki, które pozwalały im odzyskiwać wodę. Dobrze założony filtrak sprawiał, że człowiek tracił mniej niż naparstek wody dziennie. Kurtka FOG-X to coś na kształt filtraka, ale stworzono ją z myślą o zupełnie innych warunkach.

Zobacz wideo Huawei Watch Buds, czyli zegarek rodem z Jamesa Bonda. Czy to ma sens? [TOPtech]

Kurtka odzyskuje wodę z mgły

Kurtkę FOG-X zaprojektował Pavel Hedström, a skojarzenia z Diuną są jak najbardziej na miejscu. Designer planował sprawdzić swój wynalazek podczas podróży przez pustynię Atakama w Chile. Projekt powstał z myślą o ludziach, którzy znajdują się z dala od źródeł wody pitnej i mają do niej ograniczony dostęp. Hedström stworzył kurtkę, która z łatwością może stać się schronieniem dla jednej osoby, a także ma możliwość wychwytywania mgły oraz wytwarzania z niej wody pitnej.

Mieszkający w Danii projektant ze Szwecji rozwinął projekt o aplikację na smartfony, dzięki której można łatwo zlokalizować mgłę i w pełni wykorzystać możliwości kurtki. To właśnie FOG-X zdobyła najwięcej głosów wśród odwiedzających wystawę Lexus Your Choice Award oraz śledzących wydarzenie online.

Lexus Your Choice Award - co to za wydarzenie?

Fog-X idealnie wpisał się w wartości Lexus Design Award, będąc projektem, który może zmienić świat na lepsze

- tłumaczy Lexus w oficjalnym komunikacie. Głosowanie w ramach Lexus Your Choice Award zorganizowano w trakcie Milan Design Week 2023. Wyróżniono czterech laureatów, a wielkim zwycięzcą okazał się właśnie Pavel Hedstrom. Jak dokładnie działa jego kurtka? Zachęcamy do obejrzenia poniższego wideo. W artykule wykorzystaliśmy zdjęcia producenta.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.