Matchbox wraca do Europy i jest eko. Na początek Tesla Roadster w 99 proc. z recyklingu

Kultowy producent modeli samochodów z lat 70. i 80. wraca na europejskie rynki i ma nową misję. Produkować zabawki wyłącznie z materiałów poddanych recyklingowi lub biopochodnych oraz promować motoryzację przyszłości. Dzięki temu możemy kupić Teslę Roadster 2 szybciej niż od Elona Muska.

Nowa Tesla Roadster 2 w skali 1:1 ciągle jest w fazie prototypu i zapowiedzi. Jeśli dobrze pójdzie, trafi do sprzedaży w 2022 roku. Za to już wkrótce będzie można nabyć model firmy Matchbox tego auta wykonany w skali około 1:64 (6,5-7,5 cm), tak jak przed laty. Na jego widok niejednej osobie zakręci się łezka w oku. Zwłaszcza jeśli wychowywała się w latach 80. XX wieku.

Zobacz wideo Volkswagen Tiguan Hybrid łączy dwa motoryzacyjne światy

Współczesne modele wyglądają podobnie. Nie są superdokładnymi replikami oryginałów w zmniejszonej skali, ale mają sporo uroku. W dodatku nowe "żelaźniaki" zostały wykonane niemal wyłącznie z recyklingowanych materiałów. Tesla Roadster w wersji Matchboksa jest wyprodukowana w 62,1 proc. z odzyskanego cynku (karoseria) i w 36,9 proc. recyklingowanego tworzywa sztucznego (okna, podwozie, kółka i wnętrze).

Jeśli dodać do tego piasty i osie kółeczek wykonane z stali po recyklingu, łącznie mamy 99 proc. materiałów pochodzących z odzysku. Między innymi dzięki temu maleńka Tesla może pochwalić się certyfikatem "Carbon Neutral" potwierdzającym, że ma zerowy ślad węglowy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie fakt, że firma dodatkowo wspiera projekty chroniące tereny zielone w Ameryce Północnej.

Matchbox Tesla RoadsterMatchbox Tesla Roadster fot. Mattel

Wkładki do opakowań Matchbox są wykonane z... ziemniaków

Również opakowania są produkowane w ekologiczny sposób, a wewnętrzne wkładki wykonane w 70 proc. z materiałów biopochodnych uzyskanych z ziemniaków. Jest więc i polski akcent.

Takie poszanowanie dla środowiska naturalnego i materiałów idealne współgra z modelami aut o zmniejszonym śladzie węglowym: hybrydowymi oraz elektrycznymi. Matchbox ma swojej ofercie zestawy, w których są wyłącznie modele takich samochodów.

To nie wszystko. Samochodziki Matchbox są skonstruowane tak, żeby można było je łatwo przetworzyć po raz kolejny, gdy dokonają swojego żywota w rękach kilkulatków. W tym celu modele zostały zaprojektowane tak, żeby można było je łatwo zdemontować i rozdzielić poszczególne materiały. Instrukcja jak to zrobić jest dołączana do opakowań.

Matchbox to marka modeli samochodów wykonanych z metalu wprowadzona na amerykański rynek w 1953 roku przez firmę Lesney Products. Od 1997 roku należy do koncernu Mattel. Oprócz modeli samochodów, autobusów, ciężarówek, maszyn rolniczych i budowlanych produkuje też miniaturki samolotów oraz całe zestawy tematyczne. W 2021 roku hitem ma być seria "Best of Europe" prezentująca i przypominająca najciekawsze modele aut z europejskiego rynku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.