Volvo jest Flexi

Oferta jednostek napędowych Volvo została poszerzona. Obecne modele Volvo S80 i Volvo V70 dostępne są teraz w wersji Flexifuel (2.5FT) z przyjaznym środowisku, turbodoładowanym silnikiem o pojemności 2,5 litra.

To już drugi silnik w tych modelach, obok 2.0F, czyli dwulitrowego silnika o mocy 145 KM (107 kW) zasilanego benzyną lub bioetanolem. Dla modeli C30, S40 i V50 dostępne jest również silnik 1.8F o mocy 125 KM (92 kW).

Jednostka 2.5FT to pięciocylindrowy silnik turbodoładowany osiągający 200 KM (147 kW). Może być zasilany benzyną bezołowiową 95-oktanową, bioetanolem E85 , lub mieszaniną tych dwóch paliw w dowolnych proporcjach.

Wersja 2,5 litra dodaje nieco szaleństwa naszej ofercie ekologicznej. Chcieliśmy zaoferować klientom firmy możliwość połączenia znakomitych osiągów z odpowiedzialnością ekologiczną. Dzięki mocy 200 KM kierowca może prowadzić samochód dynamicznie, nie rezygnując jednak z oszczędnego zużycia paliwa - mówi Fredrik Arp, prezes i dyrektor generalny Volvo Car Corporation

Zużycie paliwa w nowej, 2,5-litrowej wersji Flexifuel wynosi 9,2 l/100 km w cyklu mieszanym dla modeli V70 i S80 wyposażonej w manualną skrzynię biegów oraz 10,2 l/100 km (VolvoV70) i 10,1 l/100 km (S80) w przypadku automatycznej skrzyni biegów.

Bioetanol jest paliwem ze źródeł całkowicie odnawialnych produkowanym z większości postaci biomasy pochodzącej ze źródeł takich jak kukurydza, pszenica, buraki cukrowe i celuloza. W przypadku spalania paliwa E85 (składającego się z 85% bioetanolu i 15% benzyny), emisja dwutlenku węgla z bioetanolu jest uznawana za naturalny cykl węglowy występujący w przyrodzie .

Poza Szwecją modele te sprzedawane są we Francji, Norwegii, Finlandii, Niemczech, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii i Szwajcarii. Samochody z silnikami Flexifuel dostępne są również w Polsce .

Zdajemy sobie jednakże sprawę, iż na razie ich sprzedaż w Polsce nie będzie duża. Pomimo rosnącego zainteresowania naszych klientów samochodami napędzanymi bioetanolem, ciągle brakuje w naszym kraju infrastruktury pozwalającej na tankowanie paliwa E85 - mówi Marcin Klimczewski, Dyrektor Marketingu i PR Volvo Auto Polska.

Na całym świecie Volvo Cars zamierza w 2008 r. sprzedać 20 000 samochodów wyposażonych w tę technologię.

Źródło: Volvo

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.