Islandia stawia na wodór

Ten mało znany kraj europejski stawia na wodór. Po autobusach miejskich przyszła pora na samochody osobowe, które już mogą korzystać ze stacji tankowania wodoru.

W środę byliśmy świadkami ważnego wydarzenia, jakim było otwarcie dla samochodów osobowych działającej na Islandii stacji paliw, pozwalającej na zatankowanie pojazdu wodorem. Dotychczas z obiektu, który powstał cztery lata temu jako pierwszy na świecie, mogły korzystać wyłącznie autobusy.

Jest to ostatni jak na razie etap realizowanego na Islandii projektu, który zakłada, że do końca roku 2009 po ulicach stolicy kraju jeździć będzie do 40 samochodów osobowych zasilanych wodorem.

Islandia, posiadająca bogate złoża geotermalne oraz instalacje hydroelektryczne, dzięki którym proces uzyskiwania wodoru odbywa się bez negatywnych skutków dla środowiska naturalnego, zamierza do połowy XXI wieku uniezależnić się od paliw kopalnych.

Otwarta w roku 2003 stacja wodorowa będzie teraz dostępna dla 10 egzemplarzy modelu Toyota Prius, które będą wykorzystywane przez trzy działające na Islandii firmy, m.in. lokalny oddział sieci wypożyczalni Hertz.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.