Apple pracuje nad nową, bardzo wygodną funkcją Map. Użytkownicy Google zazdroszczą

Intuicyjność i łatwość obsługi. Apple mocno dba o to, aby te dwie funkcje zostały zachowane w ich urządzeniach, ale i aplikacjach. Dlatego też wprowadza innowacyjną opcję w programie nawigacyjnym. Tak sprytnego rozwiązania nie ma żaden operator.

Google Maps to najpopularniejsza aplikacja nawigacyjna na świecie. Apple Maps nie ma jednak zamiaru odpuścić bez walki. Operator tej nawigacji właśnie opracował ciekawą funkcję. Te jest – można byłoby rzec – nawet rewolucyjna. Skąd o niej wiemy? W sieci pojawiły się grafiki ze zgłoszenia patentowego Apple.

Zobacz wideo Wjechał TIR-em na deptak w Zielonej Górze. Tak pokierowała go nawigacja [źródło: Lubuska Policja]

Nawigacja sama wykryje, z jakiego środka transportu korzysta użytkownik

Program ma być w stanie automatycznie wykryć jazdę samochodem, ale także rowerem, publicznym transportem czy pójście pieszo. To rozróżniania poszczególnych sposobów poruszania się wykorzysta czujniki zamontowane w iPhone`ie. Skutek? Jeżeli kierowca zaplanuje trasę samochodem, a będzie szedł pieszo, nawigacja wyśle mu sugestię, że może przestawić tryb działania mapy. Taką sugestię użytkownik może odrzucić lub zaakceptować. W przypadku akceptu aplikacja zmieni trasę w taki sposób, aby była optymalna np. do chodzenia, a nie jazdy autem.

Wykrywanie ruchu to jedno. Drugą funkcją segmentowanie podróży

Na tym jednak nowa funkcjonalność map apple`owskich wcale się nie zakończy. Bo skoro program będzie w stanie wykrywać ruch i do niego dostosowywać wskazówki, może też pozwolić podzielić trasę na poszczególne segmenty i poszczególne środki transportu. Dla przykładu umożliwi zaplanowanie drogi do celu w taki sposób, aby:

  • dotrzeć samochodem do strefy zamkniętej dla ruchu i pieszo do konkretnego celu w tej strefie.
  • dotrzeć samochodem np. do parkingu P+R i przy pomocy komunikacji miejskiej, a następnie pieszo pod konkretny adres.

System działałby w taki sposób, że użytkownik mógłby zdeterminować środek transportu dla każdego z poszczególnych segmentów trasy już na etapie planowania.

Kiedy nowe funkcje pojawią się w Apple Maps?

Kiedy Apple Maps staną się mądrzejsze? To dobre pytanie. Na razie rozwiązanie jest na etapie uzyskiwania patentu. Nie wiadomo zatem czy amerykański gigant ma gotową technologię, czy dopiero ma zamiar ją opracować. Gdyby rozwiązanie było gotowe, wkrótce powinny się zacząć jego testy na "żywych organizmach". Niedługo potem i z kolejną aktualizacją funkcje powinny się stać dostępne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.