Google Maps milczy i wydaje dziwne dźwięki? Zaskakujący problem z nawigacją

Popularne Google Maps niekiedy zaskakuje dość wymownym milczeniem. Bywa, że przez kilkadziesiąt minut nie słychać komunikatów głosowych. Zamiast nich pojawiają się tylko krótkie dźwięki. Z dziwnym zachowaniem nawigacji można sobie poradzić.

Nie ma reguły. Bywa, że przez kilka dni z rzędu Google Maps działa z Apple CarPlay jak należy i konsekwentnie informuje o wszystkich zalecanych manewrach. Słychać zatem dobrze znane komendy „kieruj się na północ", „skręć w lewo" czy „skręć w prawo". Niekiedy jednak zamiast poleceń głosowych usłyszysz tylko krótkie dźwięki ostrzegawcze? Czy to nowa ukryta funkcja, czy też usterka? To dobre pytanie.

Zobacz wideo Ostrzegaj i bądź ostrzegany! Nie tylko w Yanosiku, ale także w Google Maps

Gdy włączam Google Maps i wskazuję cel podróży to oczekuję sprawnego wyznaczenia trasy i komfortowego prowadzenia ze wskazówkami głosowymi. Stąd krótkie dźwięki zamiast wskazówek traktuję jako awarię (występuje ona znacznie częściej w Apple CarPlay niż w Android Auto), a nie ukrytą funkcję. Jak zatem przywrócić informacje głosowe o kierunku jazdy i manewrach? Próbowałem kilku metod. Zwykle działa tylko jedna.

Trzy metody na problemy z dźwiękiem Google Maps. Jedna z nich najskuteczniejsza

Pierwsze co robię to korzystam ze sterowania na ekranie w konsoli samochodu (gdy mam aktywny Android Auto i Apple CarPlay). Po prostu kilka razy dotykam ikony dźwięków (pasek po prawej stronie ekranu), aby wyciszyć powiadomienia, a następnie je przywrócić. Zwykle jedna na kilka prób kończyła się sukcesem.

Kolejnym sposobem jest odłączenie telefonu od radia i ponowne połączenie (z Android Auto i Apple CarPlay). Zwykle wówczas należy jeszcze raz uruchomić prowadzenie do celu w nawigacji Google Maps. Skuteczność? Wciąż marna. Udały się tylko kilka prób na kilkanaście przeprowadzonych.

Zwykle najczęściej sprawdzała się metoda, w której sięgałem po telefon i w menu Google Maps wyłączałem prowadzenie do celu i ponownie zaprogramowałem trasę. Działało niemal za każdym razem! Stąd miałem sporo satysfakcji, ale i goryczy. Oczekiwałem bowiem wyższego poziomu niezawodności komunikacji między Google Maps i Apple CarPlay.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.