Komunikator pojawił się, a potem zniknął z Android Auto. Czy to wina Google?

Telegram jest jednym z najpopularniejszych komunikatorów internetowych, lubianym zwłaszcza przez miłośników prywatności. Długo nie można było go oficjalnie obsługiwać przez Android Auto. Teraz znowu tak jest.

Program do bezpiecznej komunikacji opracowany przez Rosjan zaczął działać w Android Auto raptem niecały rok temu. Teraz znów nie da się z niego korzystać. Użytkownicy protestują i mają pretensje do Google, tymczasem przedstawiciele firmy opowiadają, że... nic nie wiedzą na ten temat i proszą o więcej informacji. Dlaczego Telegram przestał działać w samochodach wyposażonych w Android Auto?

Zobacz wideo Ma 455 KM mocy, jest dużym SUV-em i potrafi w ogóle nie spalać benzyny. Poznajcie Volvo XC90 T8 Recharge

Po Messengerze i WhatsAppie Telegram jest najczęstszym wyborem użytkowników

Najpopularniejsze programy do rozmów tekstowych i głosowych to: Messenger i WhatsApp należące do Facebooka i właśnie apka Telegram opracowana przez dwóch Rosjan, którzy zrobili podobną karierę do Marka Zuckerberga. Nikołaj i Paweł Durow najpierw stworzyli rosyjski odpowiednik platformy Facebook, czyli VKontakte (teraz: VK), a później komunikator internetowy Telegram.

Ich spółka jest zarejestrowana w Dubaju, a główną zaletą Telegramu ma być zaawansowane szyfrowanie i poszanowanie prywatności użytkowników, co oznacza brak jakiegokolwiek monitoringu i moderacji przesyłanych treści. Chociaż eksperci od kryptografii krytykują procedury stosowane przez twórców Telegramu (a właściwie ich brak) oraz algorytm szyfrowania o niesprawdzonej skuteczności, to nie zmieniło faktu, że właśnie ten komunikator stał się najczęstszym wyborem wśród osób, które mają coś do ukrycia albo manię prześladowczą.

Telegram zaczął oficjalnie działać z Android Auto dopiero w maju 2023 roku

Do niedawna jedną z wad Telegramu, istotną z punktu widzenia kierowców, była niemożliwość jego obsługi przez samochodowy interfejs Android Auto. Być może to wynikało właśnie z niechęci udostępniania treści rozmów kolejnym podmiotom, ale tak naprawdę utrudniało korzystanie z komunikatora. To dość skomplikowana sprawa, bo do korzystania z takich komunikatorów w Android Auto niezbędna jest kompatybilność z jeszcze jednym programem Asystentem Google. Współpraca jest konieczna do odczytywania i wysyłania wiadomości w bezpieczny dla kierowcy sposób w trakcie jazdy. Do maja 2023 r. Asystent Google nie był kompatybilny z Telegramem, ale wówczas sytuacja zmieniła i użytkownicy tej aplikacji uzyskali możliwość komunikacji, dyktując treść wiadomości z wnętrza samochodu.

Teraz Telegram znów przestał działać. Oburzeni klienci protestują na internetowych forach, obarczając winą Google. Przedstawiciele firmy są tym zaskoczeni, bo twierdzą, że nic nie wiedzieli na temat błędów i proszą użytkowników o podanie jak największej ilości danych oraz obiecują zbadanie problemu. W takim razie dlaczego Telegram przestał działać w Android Auto? Wygląda na to, że to zamierzony lub nie efekt przeprowadzonej niedawno aktualizacji tej aplikacji albo aktualizacji interfejsu Android Auto do wersji 11 i niedostosowania do jej wymogów komunikatora. Najprawdopodobniej wina leży po stronie deweloperów Telegramu, bo kolejne osoby informują, że po ręcznym zainstalowaniu starszej wersji tego programu znów zaczyna działać w Android Auto.

Od czasu pojawienia się wersji 10.5.2 Telegramu 8 stycznia 2024 r. program nie tylko przestał działać w Android Auto, ale jego ikona w ogóle zniknęła z listy aplikacji, nawet jeśli był zainstalowany przez użytkownika. Trudno powiedzieć, czy to zamierzone działanie programistów, ale całkiem niedawno Telegram zakończył wsparcie dla zegarkowych systemów operacyjnych dla smartwatchy, czyli WearOS i watchOS. Być może to kolejny etap ograniczania funkcjonalności tej aplikacji przez deweloperów Telegram. Póki co jeśli ktoś chce jej dalej używać za pośrednictwem głosu i Android Auto, musi zainstalować ręcznie starszą wersję programu 10.2.9 albo... skorzystać z rozwiązań konkurencji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.