Jednym z bohaterów gry Alan Wake II jest samochód. To amerykański klasyk

Gra Alan Wake II urzeka szczegółowością i wiernym odwzorowaniem rzeczywistości. Na tyle wiernym, że nikt nie ma wątpliwości, jakim autem jeździ tytułowy agent FBI. To prawdziwa legenda amerykańskiej motoryzacji i... kinematografii!

Motoryzacyjne ciekawostki znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Świat wirtualnej rzeczywistości ma nową gwiazdę. I bez wątpienia jest nią gra Alan Wake II. Produkcja opracowana przez Remedy Entertainment i wydawana przez Epic Games, zdobyła nominację w aż ośmiu kategoriach w konkursie 2023 Game Awards. Nie to jest w niej jednak najważniejsze. Liczy się fabuła, jakość i... samochody!

Zobacz wideo 34-latka uciekała policji, mając 1,8 promila alkoholu w organizmie

W grze Alan Wake II pojawia się precyzyjnie odwzorowany Chevrolet Caprice

Po uruchomieniu trybu 4K gracz może czerpać przyjemność z obserwowania najdrobniejszych szczegółów. To jedna z najbardziej dopracowanych w tej kwestii produkcji. A uwagę zwracają m.in. przedmioty pojawiające się w rzeczywistości bezpośrednio otaczającej bohatera produkcji, a więc agenta FBI. Alan Wake wraz ze swoją partnerką Sagą Anderson jeździ legendarnym Chevroletem Caprice. To przy pomocy klasycznego sedana wykonuje swoje obowiązki w miasteczku Bright Falls. Swoje obowiązki, a więc po prostu walczy z mrocznymi siłami.

Czy Chevroleta Caprice trzeba komukolwiek w Polsce przedstawiać? Raczej nie. Powinni go znać wszyscy, którzy choć raz oglądali amerykański film z lat 90. XX wieku lub początku nowego millenium, w którym pojawił się radiowóz lub żółta taksówka. Cała flota tych właśnie pojazdów pojawiła się w filmie "Akademia Policyjna". To na pokładzie Caprice Bruce Willys brał udział w pościgu w filmie "Pole rażenia", a nawet zmodyfikowana wersja pojawia się w siódmej części "Szybkich i wściekłych".

Chveroletem Caprice jeździł także Fox Mulder i Dana Scully w serialu "Z archiwum X". Tyle że oni mieli do dyspozycji nie kwadratową trzecią generację, a bardziej obłą czwartą.

Chevrolet Caprice, czyli prawie same V-ósemki i blisko 3 mln sprzedanych aut

Efekt filmowej gwiazdy to oczywiście dopiero pierwsza z informacji związanych z tym autem. Tych jest zdecydowanie więcej. Zwróćcie uwagę na fakt, że:

  • auto było produkowane między rokiem 1976 a 1989, czyli przez 13 długich lat. Model był składany w sumie w 11 fabrykach. 9 było ulokowanych w USA, jedna w Kanadzie i jedna w Wenezueli.
  • najbardziej znany jest sedan. Caprice był jednak oferowany również jako kombi i coupe.
  • amerykański samochód kojarzy się głównie z wolnossącą V-ósemką. I tak było też w tym przypadku. 8-cylindrowy motor miał pojemność od 4,4 do 5,7 litra. Poza nim Amerykanie oferowali 3,8- i 4,3-litrową V-szóstkę oraz doładowany, rzędowy motor 6 cylindrowy o pojemności 4,1 litra.
  • w sumie wyprodukowano blisko 2,9 mln egzemplarzy. Sprzedażowo najlepiej wypadły trzy pierwsze roczniki. W roku 1977 salony opuściło ponad 341 tys. sztuk, roku 1978 prawie 322 tys. sztuk, a roku 1979 blisko 318 tys. sztuk.
Więcej o: