Dwie ukryte funkcje Google Maps dla kierowców. Mały plus i trzy kropki

Nowa funkcja w Google Maps, pokazywanie ograniczeń prędkości, robi teraz w Polsce furorę. Na fali postanowiliśmy więc przypomnieć o dwóch innych, które mogą się kierowcy bardzo przydać. Żeby się do nich dostać, trzeba kliknąć albo w plusa, albo trzy kropki.

Dlaczego o Google Maps znowu jest tak głośno? Wszystko za sprawą najnowszej aktualizacji, która udostępniła szerokiemu gronu użytkowników funkcję wyświetlania przez Mapy obowiązujących na danej drodze ograniczeń prędkości. Możliwe, że akurat u was działało to już wcześniej, ale to kwestia polityki Google. Gigant z Mountain View często udostępnia aktualizacje falami. Najpierw otrzymuje je mała grupa użytkowników, a po czasie aktualizacja trafia na wszystkie smartfony. Właśnie dlatego wszyscy piszą teraz o nowej funkcji. Przetestowaliśmy ją i my, co możecie sprawdzić poniżej.

Google Maps jak Yanosik i Waze. Kierowcy mogą oznaczać wydarzenia na drodze

Postanowiliśmy dzisiaj przypomnieć o dwóch funkcjach, które w Mapach są już dostępne od jakiegoś czasu, ale nie każdy kierowca o nich wie, ponieważ nie są wystawione przez twórców na pierwszy plan. Z Google Maps korzysta bardzo, ale to bardzo wiele osób i nie każdy z nich zna się na smartfonowych aplikacjach. Wybaczcie więc, jeśli nasze dwie porady wydadzą się wam oczywistymi oczywistościami. Dla was, wyjadaczy, na Moto.pl coś na pewno przygotuje redaktor Tomek.

Zobacz wideo

Co stanowi o sile Yanosika i Waze? Społeczność użytkowników, która jest duża i zaangażowana. Kierowcy nawzajem ostrzegają się o groźnych sytuacjach na drodze: wypadkach, trudnej nawierzchni, robotach drogowych, a także oczywiście policyjnych kontrolach drogowych oraz fotoradarach. Nie oszukujmy się, to głównie ta ostatnia funkcja robi furorę. Obie appki działają świetnie, bo na bieżąco o zdarzeniach na drodze informują sami kierowcy. Widzą coś i od razu to zgłaszają, dzięki czemu inni mają błyskawicznie powiadomienie o np. nagłym korku. Google Maps ma dokładnie taką samą funkcjonalność.

Wciśnij plus pod kompasem. Ostrzeganie kierowców o wydarzeniach na drodze

Na pewno korzystając z Google Maps, zauważyliście, że aplikacja nie tylko zaznacza kolorami natężenie ruchu na waszej trasie, ale od czasu do czasu pojawiają się małe piktogramy informujące o tym, co się dzieje na danej drodze. Jak ostrzec innych kierowców? Podczas korzystania z nawigacji, kliknijcie w plus, który znajduje się pod kompasem po prawej stronie ekranu. Wtedy otworzy się specjalne menu, a wy będziecie mogli zgłosić:

 • wypadek,
 • kontrolę prędkości,
 • korek,
 • roboty drogowe,
 • zamknięcie pasa,
 • niesprawny pojazd
 • lub obiekt na drodze.

Podczas jazdy mogą się także pojawiać pytania aplikacji. Z doświadczenia wiem, że najczęściej jest to pytanie, czy informacja o kontroli drogowej w danym miejscu jest wciąż aktualna. Możemy potwierdzić lub zaprzeczyć. Czy warto w to klikać i dodawać informacje o zdarzeniach na drodze? Jeśli Google Maps to wasza główna nawigacja, to z pewnością tak. Im więcej użytkowników będzie korzystać z plusika i ostrzegać innych kierowców, tym aplikacja będzie lepiej i skuteczniej działać. Poprawne działanie takich funkcji zależy od samych użytkowników. Poniżej palec redaktora Tomasza pokazuje, gdzie kliknąć:

Zgłoszenia w Google MapsZgłoszenia w Google Maps Tomasz Okurowski

Druga funkcja Google Maps. Nie daj się zaskoczyć korkom

Druga z funkcji, które uruchomicie, wiedząc, gdzie kliknąć, to przewidywanie natężenia ruchu na danej trasie w konkretnej godzinie. Google Maps ma tak potężne serwery i zbiera tyle danych, że potrafi dokładnie przewidzieć korki i utrudnienia na trasie w konkretny dzień i godzinę. Aplikacja wie, że w każdy poniedziałek między 9 a 11 dana okolica się okropnie korkuje, może was o tym ostrzec i podać widełki. Pokaże, że podróż może wam zająć nie 20, a 45 minut.

To bardzo przydatne przy planowaniu podróży. Jeśli po prostu każemy aplikacji wyznaczyć daną trasę, to przeliczy ją tu i teraz. Wpisując konkretne dane, otrzymamy znacznie bardziej realne wskazania. Zresztą spójrzcie na poniższe wyliczenia dla tej samej krótkiej trasy, ale w różnym czasie.

Google Maps przewidywanie ruchu i opóźnieńGoogle Maps przewidywanie ruchu i opóźnień fot. zrzut ekranu z Google Maps

Żeby dostać się do tej funkcji, trzeba kliknąć w trzy małe kropeczki. Znajdziecie je w prawym górnym rogu, zaznaczyliśmy je na czerwono na poniższym zrzucie ekranu:

Google Maps przewidywanie czasu dojazduGoogle Maps przewidywanie czasu dojazdu fot. zrzut ekranu z Google Maps

Google Maps - jak zaplanować trasę? Krok po kroku

 • Wejdź do aplikacji;
 • Ustaw cel podróży, tak jak zawsze;
 • Każ Google wyznaczyć trasę;
 • Kliknij w trzy małe kropeczki przy celach podróży (zaznaczyliśmy powyżej);
 • Tam wybierz opcję "ustaw godzinę wyjazdu lub przyjazdu" (również zaznaczyliśmy);
 • Wpisz, kiedy mniej więcej zamierzasz jechać;
 • Mapy wyliczą teraz trasę, uwzględniając dane, które wprowadziliśmy
 • Gotowe!

To dwie funkcje Map Google, które znacząco poprawiają komfort podróżowania i naprawdę mogą się przydać kierowcom. Są przydatne, a Google trochę je ukrył. Naszym zdaniem wypadałoby je wyeksponować albo raz na jakiś czas przypomnieć użytkownikom o ich istnieniu. Zwłaszcza możliwość planowania i przewidywania ruchu na drodze w danej godzinie znacznie ułatwia życie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA