Elektronika nie lubi skrajnych temperatur. Gdy jest zbyt gorąco lub za zimno smartfon z czasem przestanie działać i wyłączy. Nie ma znaczenia czy jest to urządzenie z Android, iOS, Symbian czy Windows Phone. Niskich i wysokich temperatur należy unikać.
W okresie wiosennym i letnim łatwo o przegrzanie sprzętu. W przypadku telefonów Apple oznacza to problemy nie tylko z samym urządzeniem. Przestaje działać także tryb samochodowy Apple CarPlay. Nie skorzystamy zatem z popularnych aplikacji wyświetlanych na ekranie w samochodzie. A to może być uciążliwe szczególnie gdy potrzebujemy np. aktywnej nawigacji podczas podróży.
Gdy doprowadzimy do sytuacji, że urządzenie jest bardzo gorące i pojawia się komunikat o schłodzeniu to wówczas najlepiej wyłączyć telefon. Urządzenie można schłodzić korzystając z układu wentylacji i klimatyzacji (wystarczy skierować strumień chłodnego powietrza na obudowę). Lepiej także zdjąć etui, które ogranicza oddawanie ciepła.
Dużym obciążeniem są niektóre aplikacje oraz wystawianie telefonu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (np. gdy telefon trzymamy w uchwycie przymocowanym do przedniej szyby). Należy wskazać niektóre programy nawigacyjne (np. Google Maps, Yanosik), ostrzegacze drogowe oraz aplikacje do audio- i wideokonferencji. Wystarczy już 5-10 min. rozmowy na Teams, by telefon bardzo silnie się rozgrzał.
Jeśli w trakcie podróży planujemy korzystać z nawigacji, aplikacji do streamingu muzyki czy konferencji to najlepiej wyjąć telefon z etui i umieścić w uchwycie obok kratki wentylacyjnej. Unikajmy także korzystania z ładowarki indukcyjnej. Ładowanie bezprzewodowe także znacząco przyczynia się do wzrostu temperatury.