Ważna zmiana w mObywatelu. Przestaniesz czekać na plastikowe prawo jazdy

Aplikacja mObywatel jest istotnym narzędziem do informatyzacji. Dzięki niej w teorii wiele spraw da się załatwić zdalnie i bez fizycznych dokumentów. Gorzej z praktyką, ale wkrótce kierowców czekają pomyślne zmiany.

Wszyscy kierowcy pamiętają radosny niepokój związany z oczekiwaniem na dokument. Po pomyślnym wyniku egzaminu trzeba czekać wiele dni na dokument potwierdzający nowe uprawnienia, a każdy dzień dłuży się niemiłosiernie. Więcej informacji dla kierowców znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Podobno już wkrótce się to zmieni. Każda osoba po zdaniu egzaminu będzie mogła aktywować w mobilnej aplikacji mObywatel albo w internetowej przeglądarce tymczasowe prawo jazdy i legalnie wsiąść za kierownicę. W tej chwili to niezgodne z prawem.

Apki mObywatel podobno używa już prawie dziesięć milionów Polaków. To imponująca liczba, ale wielu spotkało rozczarowanie. Sam zderzyłem się biurokratycznym murem, kiedy okazało się, że państwowy bank PKO BP nie honoruje mojego elektronicznego dowodu tożsamości. Wtedy pojąłem, że mObywatel to w najlepszym wypadku cyfrowe archiwum fizycznych dokumentów potwierdzające ich istnienie.

Dzięki nowej zmianie mObywatel przestanie być tylko cyfrową kopią dokumentów

Aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji już jest szczególnie przydatna dla kierowców. Zawiera dane z Centralnej Ewidencji Kierowców przydatne w czasie kontroli drogowej, zawierania umowy ubezpieczenia komunikacyjnego, w przypadku kolizji albo wypożyczania auta. Można tam znaleźć Elektroniczne Prawo Jazdy, kartę mPojazd, która jest kopią dowodu rejestracyjnego, a nawet licznik punktów karnych, które mamy na koncie.

Dyrektor Departamentu Zarządzania Systemami w KPRM zapowiada, że już niedługo lista dostępnych usług rozszerzy się o tymczasowe mPrawo Jazdy.

Chcemy ułatwić życie ludziom i usprawnić funkcjonowanie administracji, dlatego systematyczne zwiększamy liczbę dostępnych e-usług. Elektroniczne Prawo Jazdy jest jednym z przykładów takich działań

– powiedział Maciej Górski z KPRM.

Plastikowe prawo jazdy trzeba i tak odebrać, ale bez pośpiechu

To oznacza, że wkrótce nie będzie trzeba czekać na odbiór fizycznego plastikowego dokumentu. Od razu po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy, informacja na ten temat powinna trafić do systemu. Wtedy wystarczy, że aktywujemy w mObywatelu tymczasowe mPrawo Jazdy. Miejmy nadzieję, że nowa funkcjonalność pojawi się w apce wkrótce, tym bardziej że była zapowiadana już wiosną 2022 roku.

mObywatel powinien być równoważny z fizycznymi dokumentami

To będzie ważna różnica, nie tylko dlatego, że zniknie irracjonalny okres oczekiwania na dokument, kiedy już wiemy, że mamy nowe uprawnienia. Elektroniczne mPrawo jazdy niezależne od plastikowego dokumenty sprawi, że aplikacja mObywatel zacznie działać tak, jak od początku powinna. Dzięki temu za jakiś czas może w ogóle zniknąć konieczność posiadania fizycznych dokumentów i załatwiania spraw w urzędach.

W końcu taka jest idea cyfryzacji. Potwierdzenie fizycznych dokumentów i czynności w internecie to jej marny erzac. Chciałbym mieć aplikację, która będzie moją cyfrową tożsamością. Powinna zastępować fizyczne dokumenty i być równoprawnie traktowana w każdym urzędzie oraz banku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.