Android Auto oficjalnie w Polsce. Już nie trzeba kombinować

W Sklepie Play pojawiła się nowa aplikacja dla posiadaczy smartfonów z Androidem starszym niż wersja 10.

Android Auto oficjalnie w Polsce

Posiadacze smartfonów z Android 10 lub nowszym już od chwili debiutu tego systemu w Polsce mogą korzystać ze wszystkich zalet Android Auto, bezprzewodowo lub przez USB łącząc swój telefon z systemem multimedialnym swojego auta. Ich urządzenia nie wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania. Problem pojawiał się w przypadku nieco starszych urządzeń.

Wielu użytkowników w Polsce radziło sobie z brakiem oficjalnej aplikacji Android Auto w Sklepie Play, instalując odpowiedni plik z rozszerzeniem .apk, co nie zmieniało faktu, że usługa ta wciąż nie była w Polsce oficjalnie wspierana przez Google. To się jednak zmieniło. W Sklepie Play pojawiła się już polska wersja Android Auto, którą mogą pobrać posiadacze smartfonów z systemem starszym niż Android 10.

Więcej informacji ważnych dla kierowców znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak podłączyć telefon przez Android Auto

Połączenie smartfonu z samochodem po raz pierwszy należy przeprowadzić na postoju z zaciągniętym hamulcem awaryjnym i ustawionym trybem P w automatycznej skrzyni biegów. Większość samochodów blokuje możliwość sparowania go z telefonem w czasie jazdy ze względów bezpieczeństwa.

Zobacz wideo Nawet Google czasami się myli. Największe wpadki internetowego giganta

Na ekranie smartfonu ukaże się komunikat proszący o odblokowanie ekranu. Następnie trzeba kliknąć ekranowy przycisk uruchamiający konfigurację i poczekać kilka sekund. Po chwili interfejs Android Auto powinien automatycznie włączyć się na samochodowym ekranie. Jeśli się to nie stanie, trzeba poszukać odpowiedniej ikony w multimediach naszego auta.

Warto zaznaczyć, że w czasie konfiguracji samochód automatycznie ustanawia połączenie bezprzewodowe z telefonem przez złącze Bluetooth. Nie musimy tego robić oddzielnie. Możliwość rozmów telefonicznych i słuchania muzyki (przez wybór odpowiedniego źródła w samochodowym zestawie stereo, a nie Android Auto) pozostanie nawet po odłączeniu kabla USB.

Co jeśli nasz samochód jest kompatybilny z bezprzewodową wersją interfejsu Android Auto? Czy wtedy kabel nie jest nam potrzebny? Wręcz przeciwnie. Za pierwszym razem musimy i tak podłączyć smartfon do gniazda USB. Właśnie w celu wstępnej konfiguracji połączenia. Oprócz tego samochód musi być wyposażony bezprzewodowy interfejs komunikacji WiFi 5 GHz, bo to jego telefon używa do połączenia.

Na rynku wciąż jest niedużo aut dobrze obsługujących funkcję bezprzewodowego łączenia smartfonów z systemem Google przez Android Auto. Na tle modeli dostępnych w sprzedaży pozytywnie wyróżniają się samochody marek grupy Volkswagen, w których bezprzewodowy Android Auto zazwyczaj działa dobrze. Ale to zależy również od modelu smartfonu i wersji systemu Android, z której korzysta.

Bezprzewodowo mogą się łączyć wszystkie telefony z systemem Android 11 oraz droższe modele Samsunga i telefony Google Pixel, nawet jeśli na nich jest zainstalowany Android w wersji 10. W przypadku kilku starszych modeli Samsung (Galaxy S8, S8+ Note 8) bezprzewodowa współpraca powinna być możliwa nawet z systemem Android 9. Ważne, żeby smartfon miał funkcję WiFi w nowszym standardzie 5 GHz, bo dopiero takie jest kompatybilne z Android Auto ze względu na odpowiednią przepustowość i stabilność bezprzewodowego połączenia.

Funkcja Android Auto nie jest kompatybilna z tańszymi smartfonami wyposażonymi w "lekką" wersję systemu Android, nazwaną przez Google Android Go. Umożliwia ona korzystanie z tego systemu na urządzeniach, które mają tylko 2 GB albo mniej pamięci RAM, ale jak widać z wieloma ograniczeniami. Jednym z nich jest brak Android Auto. Warto wziąć to pod uwagę w czasie wyboru nowego smarfona.

Na koniec trzeba przypomnieć, że gdy korzystamy z muzyki i nawigacji przez Android Auto, nasz telefon pobiera dane tak samo jak zwykle, więc trzeba mieć wykupiony odpowiedni pakiet u operatora sieci komórkowej. Jeśli w abonamencie mamy mały pakiet danych, można spróbować ograniczyć działanie map i muzyki wyłącznie do danych zapisanych na urządzeniu (offline), ale wtedy mamy do dyspozycji tylko ułamek możliwości, które oferuje Android Auto.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.