Android pozwala zdalnie zablokować skradziony telefon. Wkrótce będzie podobnie z autami

Oprogramowanie nowych aut często stanowi dodatkową furtkę dla złodziei. Wkrótce może posłużyć również ich właścicielom. Dzięki nowej funkcji Google będą mogli zdalnie zablokować swoje auto. Pod warunkiem, że zostanie wyposażone w oprogramowanie Android Automotive.

Mimo podobnych nazw Android Automotive to coś innego niż Android Auto. Pierwsze jest kompletnym oprogramowaniem do samochodów. Drugie to popularny interfejs pozwalający korzystać z możliwości smartfonów na ekranach aut. Natomiast Android Automotive dopiero trafia do pierwszych samochodów. W awangardzie są marki Volvo oraz Polestar.

W kodzie źródłowym Android Automotive Google zaszył ciekawe funkcje, które zostały odnalezione przez informatyków analizujących oprogramowanie giganta z Mountain View. Wygląda na to, że wkrótce właściciele nowych aut z systemem Android Automotive będą mogli zdalnie przejąć kontrolę nad swym środkiem transportu.

Taka funkcja może pomóc ograniczyć kradzieże samochodów. Znają ją od lat właściciele smartfonów, nie tylko z systemem Google. W przypadku kradzieży lub zagubienia telefonu można uzyskać zdalny dostęp. Tym sposobem da się zablokować urządzenie, wysłać informację do osoby, która go aktualnie używa, a nawet skasować zawartość pamięci.

Podobnie ma być z autami. Modele wyposażone w system Android Automotive do używania funkcji Google w ogóle nie wymagają obecności smartfonu, chociaż dzięki współpracy obu urządzeń jest to znacznie łatwiejsze. W przyszłości samochód tak samo jak telefon ma być skojarzony z naszym kontem Google, do którego dostęp umożliwia adres poczty elektronicznej Gmail.

Android Automotive w VolvoAndroid Automotive w Volvo fot. Volvo

Wkrótce samochodami będziemy zarządzać przez profil Google

Podobno w kodzie źródłowym aplikacji Find My Device, która stanowi część systemu Android, pojawiły się nowe funkcje. Znajdzie się w niej miejsce na profil samochodu, a jego stworzenie da możliwość skasowania danych i zablokowania różnych funkcji. Google chce, żeby to było możliwe nawet gdy auto nie jest połączone z internetem, ale nie zdradza, jak zrealizuje taką funkcjonalność.

Na razie to funkcje eksperymentalne, co niespecjalnie dziwi ze względu na mocno ograniczoną dostępność rynkową modeli aut z systemem Android Automotive. Ale Google bardzo skutecznie i agresywnie popularyzuje swoje rozwiązania technologiczne. Android Auto można już znaleźć niemal w każdym aucie.

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce podobnie będzie z Android Automotive, który może opanować rynek motoryzacyjnego software'u w ciągu kilku lat. Wtedy samochód stanie się kolejnym gadżetem podpiętym do naszego konta, ze wszystkimi wadami oraz zaletami takiego rozwiązania.

Android Automotive w VolvoAndroid Automotive w Volvo fot. Volvo

Więcej o:
Copyright © Agora SA