Kolejna aktualizacja Android Auto przyjdzie z nowym systemem. Obsługa w aucie stanie się znacznie prostsza

Latem 2021 roku rozpocznie się aktualizacja systemu Android do wersji 12. Otrzyma ją większość nowoczesnych telefonów na rynku. Przy okazji nowej wersji oprogramowania, ale niezależnie od niej Google wprowadza też zmiany istotne dla kierowcy. Dotyczą interfejsu Android Auto. Obsługa systemu Google w samochodach ma się stać o wiele łatwiejsza.

Niedawno pisaliśmy o cyfrowym kluczyku, który pozwoli otworzyć i uruchomić auto smartfonem z systemem Android, ale to nie jedyna nowość którą wprowadza dwunasta wersja systemu Google. Zmiany, które pojawią się wraz z nim w interfejsie Android Auto można w skrócie określić dwoma słowami: konfiguracja i wygoda.

Zobacz wideo Redaktor naczelny Moto.pl rozmawia na temat fotelików z ekspertem z firmy BeSafe

Po pierwsze przy użyciu ekranu w samochodzie będzie można skorzystać z znacznie większej liczby aplikacji firm zewnętrznych. Chodzi przede wszystkim o programy z kategorii szeroko rozumianej nawigacji. Pozwolą dotrzeć na miejsce, właścicielom samochodów elektrycznych znaleźć stację ładowania, a wszystkim - wolne miejsce na parkingu.

W tej chwili nie wiadomo jacy producenci oprogramowania skorzystają z tej możliwości, ale Google otworzył im furtkę. Do tej pory gotowość zgłosili na pewno autorzy aplikacji nawigacyjnych konkurencyjnych dla map Google: TomTom Go, Waze i Automapa.

Wkrótce ich lista na pewno się wydłuży. Inną nowością będzie możliwość obsługi programów do komunikacji, takich jak Whatsapp i Wiadomości Google, bezpośrednio z ekranu głównego Android Auto. Odbieranie i wysyłanie wiadomości w samochodzie (w tym również głosowo) ma stać się znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Poza tym graficzny interfejs użytkownika funkcji Android Auto ma stać się prostszy w obsłudze i być łatwiejszy do przystosowania do potrzeb użytkownika. Google chce to osiągnąć przede wszystkim wprowadzając zakładki do popularnych aplikacji obsługiwanych na wyświetlaczy systemu multimedialnego auta.

Najpierw pojawią się w programach muzycznych, np. Spotify, a równocześnie z nimi możliwość szybkiego powrotu do ekranu głównego menu oraz pasek przewijania tytułów w kolejności alfabetycznej.

Android AutoAndroid Auto fot. Filip Trusz

Android Auto. Wkrótce ciemny i jasny tryb będą na zawołanie

Ostatnią z zapowiadanych nowości jest opcja, o której też już pisaliśmy wcześniej. Chodzi o sposób łatwego przełączania pomiędzy dziennym (jasnym) i nocnym (ciemnym) trybem pracy. Niezależnie od tego, jaki jest ustawiony w podłączonym smartfonie oraz od pory dnia, czy pozycji włącznika świateł w samochodzie.

Najlepsza wiadomość jest taka, że nowymi funkcjami będą mogli się cieszyć nie tylko właściciele najnowszych telefonów, w których system zaktualizuje się do wersji 12. Opisane funkcje Android Auto zaczną działać latem w telefonach z systemem Android w wersji 6.0 lub nowszej.

W przypadku Androida 10 lub nowszego ta funkcja jest częścią oprogramowania systemowego. Właściciele smartfonów z systemem Android w wersjach od 6.0 do 9 muszą zainstalować oprogramowanie ręcznie i samodzielnie.

W polskim sklepie Play nie znajdą aplikacji Android Auto. Google udostępnia ją Polakom półlegalnie i nie oferuje oficjalnego wsparcia. Mimo to działa całkiem dobrze również u nas i niemal w całości jest przetłumaczona na język polski.

Android AutoAndroid Auto fot. Filip Trusz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.