Android Auto już w 100 milionach aut. Z tej okazji Google szykuje ciekawą aktualizację

Już każdy większy producent samochodów oferuje rozwiązanie Google, ostatnio Android Auto pojawiło się nawet w Porsche 911. Teraz Google zapowiada integrację interfejsu z cyfrowymi wskaźnikami i szybkie parowanie.

Pociąg o nazwie Android Auto nabiera rozpędu i wskakują do niego kolejni producenci. W trakcie niedawno zorganizowanej konferencji I/O 2021 Google ogłosił, że interfejs działa już w ponad 100 milionach samochodów na całym świecie.

Zobacz wideo Do Studia Biznes przyjechał Jeep Compass z wtyczką - w nowej hybrydowej wersji plug-in

Coraz więcej nowych, debiutujących na rynku modeli aut obsługuje go również bezprzewodowo. Do producentów oferujących taką możliwość niedawno dołączył Ford, Honda oraz marki koncernu General Motors.

To ułatwia obsługę aplikacji i pozwala się pozbyć plątaniny kabli we wnętrzu samochodu. Wkrótce będzie znacznie więcej nowości. Gigant z Mountain View zapowiada integrację swego interfejsu nie tylko z samochodowymi multimediami na głównym wyświetlaczu, ale również na coraz bardziej popularnych cyfrowych wskaźnikach.

Google pokazało nowe rozwiązanie na przykładzie elektrycznego BMW iX. Bawarski crossover będzie jednym z pierwszych aut z taką funkcją. Aplikacje systemu Android, nie tylko firmowane przez Google (np. mapy i YouTube Music), ale i innych producentów (Spotify, Deezer) będą graficznie wkomponowane w pozostałe elementy elektronicznych wskaźników. Dzięki temu kierowca będzie mógł zrezygnować z wyświetlania ich na głównym ekranie.

 

Android Auto na samochodowych zegarach. Później w lodówce?

Aplikacje systemu Google będą się dopasowywać do zmienianych przez użytkownika ekranów na wyświetlaczu przed kierownicą. Firma zapowiedziała uzupełniania możliwości Android Auto o nowe aplikacje, na przykład takie, które ułatwiają znalezienie publicznej ładowarki albo miejsca parkingowego.

Do tej pory w samochodach wyposażonych w obie funkcje. cyfrowe wskaźniki oraz Android Auto - zazwyczaj było tak, że główny ekran pokazywał mapy Google, a ten przed kierownicą fabryczną nawigację. Pół biedy jeśli oba wyświetlały tę samą trasę i innej oprawie graficznej, ale często elektroniczne zegary pokazywały tylko wycinek mapy.

Android Auto w BMW iXAndroid Auto w BMW iX fot. YouTube/Google

Szybkie parowanie telefonu. Nowa funkcja Google Android jest bardzo wygodna

Wkrótce ze względu na postępującą integrację samochodowych systemów operacyjnych z systemem smartfonowym Google, taki dysonans będzie przeszłością. Dodatkowo Google również na przykładzie BMW iX zaprezentował nową funkcję szybkiego parowania telefonu z autem.

Połączenie będzie możliwe do nawiązania po wciśnięciu jednego ekranowego przycisku. Na razie nawet w przypadku bezprzewodowej wersji Android Auto do inicjacji wymagane jest podłączenie telefonu kablem USB. Do tej pory nowa funkcja była stosowana tylko w telefonicznych akcesoriach z Bluetooth.

Google zapowiada rychłą aktualizację programu Android Auto do wersji 6.5, w której pojawią się wymienione oraz liczne nowe funkcje. W przypadku telefonów z systemem Google w wersji 10 i 11, Android Auto jest aplikacją systemową i aktualizacja zostanie przeprowadzona automatycznie.

Przy okazji zostaną też wyeliminowane różne drobne błędy. W ostatniej został usunięty problem, który sygnalizowała część użytkowników. Polegał na tym, że nawigacja Google Maps w Android Auto nie wyświetlała trasy dojazdu zmuszając kierowcę do polegania wyłącznie na wskazówkach głosowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.