Android Auto już w 100 milionach aut. Z tej okazji Google szykuje ciekawą aktualizację

Już każdy większy producent samochodów oferuje rozwiązanie Google, ostatnio Android Auto pojawiło się nawet w Porsche 911. Teraz Google zapowiada integrację interfejsu z cyfrowymi wskaźnikami i szybkie parowanie.

Pociąg o nazwie Android Auto nabiera rozpędu i wskakują do niego kolejni producenci. W trakcie niedawno zorganizowanej konferencji I/O 2021 Google ogłosił, że interfejs działa już w ponad 100 milionach samochodów na całym świecie.

Zobacz wideo Do Studia Biznes przyjechał Jeep Compass z wtyczką - w nowej hybrydowej wersji plug-in

Coraz więcej nowych, debiutujących na rynku modeli aut obsługuje go również bezprzewodowo. Do producentów oferujących taką możliwość niedawno dołączył Ford, Honda oraz marki koncernu General Motors.

To ułatwia obsługę aplikacji i pozwala się pozbyć plątaniny kabli we wnętrzu samochodu. Wkrótce będzie znacznie więcej nowości. Gigant z Mountain View zapowiada integrację swego interfejsu nie tylko z samochodowymi multimediami na głównym wyświetlaczu, ale również na coraz bardziej popularnych cyfrowych wskaźnikach.

TomTom GO NavigationNawigacja TomTom GO trafiła do Android Auto. Koniec monopolu Google Maps, ale jest haczyk

Google pokazało nowe rozwiązanie na przykładzie elektrycznego BMW iX. Bawarski crossover będzie jednym z pierwszych aut z taką funkcją. Aplikacje systemu Android, nie tylko firmowane przez Google (np. mapy i YouTube Music), ale i innych producentów (Spotify, Deezer) będą graficznie wkomponowane w pozostałe elementy elektronicznych wskaźników. Dzięki temu kierowca będzie mógł zrezygnować z wyświetlania ich na głównym ekranie.

 

Android Auto na samochodowych zegarach. Później w lodówce?

Aplikacje systemu Google będą się dopasowywać do zmienianych przez użytkownika ekranów na wyświetlaczu przed kierownicą. Firma zapowiedziała uzupełniania możliwości Android Auto o nowe aplikacje, na przykład takie, które ułatwiają znalezienie publicznej ładowarki albo miejsca parkingowego.

Do tej pory w samochodach wyposażonych w obie funkcje. cyfrowe wskaźniki oraz Android Auto - zazwyczaj było tak, że główny ekran pokazywał mapy Google, a ten przed kierownicą fabryczną nawigację. Pół biedy jeśli oba wyświetlały tę samą trasę i innej oprawie graficznej, ale często elektroniczne zegary pokazywały tylko wycinek mapy.

Android Auto w BMW iXAndroid Auto w BMW iX fot. YouTube/Google

Szybkie parowanie telefonu. Nowa funkcja Google Android jest bardzo wygodna

Wkrótce ze względu na postępującą integrację samochodowych systemów operacyjnych z systemem smartfonowym Google, taki dysonans będzie przeszłością. Dodatkowo Google również na przykładzie BMW iX zaprezentował nową funkcję szybkiego parowania telefonu z autem.

Interfejs Android Auto w samochodzieSłużby mogą dostać się do prywatnych danych przez auta. Ciemna strona Android Auto i Apple CarPlay

Połączenie będzie możliwe do nawiązania po wciśnięciu jednego ekranowego przycisku. Na razie nawet w przypadku bezprzewodowej wersji Android Auto do inicjacji wymagane jest podłączenie telefonu kablem USB. Do tej pory nowa funkcja była stosowana tylko w telefonicznych akcesoriach z Bluetooth.

Google zapowiada rychłą aktualizację programu Android Auto do wersji 6.5, w której pojawią się wymienione oraz liczne nowe funkcje. W przypadku telefonów z systemem Google w wersji 10 i 11, Android Auto jest aplikacją systemową i aktualizacja zostanie przeprowadzona automatycznie.

Przy okazji zostaną też wyeliminowane różne drobne błędy. W ostatniej został usunięty problem, który sygnalizowała część użytkowników. Polegał na tym, że nawigacja Google Maps w Android Auto nie wyświetlała trasy dojazdu zmuszając kierowcę do polegania wyłącznie na wskazówkach głosowych.

Więcej o: