Jak podłączyć telefon przez Android Auto? Instrukcja obsługi z kablem i bezprzewodowo

Android Auto jest dużym ułatwieniem dla kierowców ze smartfonami pracującymi w systemie Google. Pozwala korzystać z przydatnych funkcji na ekranie auta. Jak go uruchomić i co zrobić, kiedy są z tym problemy?

Android Auto jest funkcją, która niezauważalnie rewolucjonizuje samochodowe multimedia. Zwłaszcza producenci tańszych aut mogą przestać wydawać pieniądze na opracowanie firmowej nawigacji i systemu audio.

Wystarczy, że w samochodach zaimplementują usługę Google. Android Auto to znacznie więcej niż proste sklonowanie ekranu telefonu na samochodowym wyświetlaczu. Tym zajmuje się bardziej ograniczona funkcja Mirror Link.

Z kolei Android Automotive jest kompletnym systemem operacyjnym opracowanym przez Google do samochodów i dopiero debiutuje w najnowszych modelach wybranych producentów, przede wszystkim Volvo.

Zobacz wideo Do Studia Biznes zawitał 200-konny Hyundai Kona

Natomiast Android Auto to wygodny graficzny interfejsem obsługi, który pozwala łatwo korzystać w czasie jazdy z najważniejszych aplikacji i usług w naszych smartfonach. Przede wszystkim z nawigacji Google Maps, aplikacji muzycznych (m.in Spotify i YouTube Music, który zastąpił apkę Muzyka Play).

Android Auto ułatwia też wybieranie połączeń telefonicznych i korzystanie z asystenta Google. Można przy jego pomocy między innymi wysyłać SMS-y w języku polskim. Tutaj jest pełna lista kompatybilnych aplikacji. Gdy ktoś zacznie korzystać z funkcji Android Auto, trudno mu wyobrazić sobie codzienne używanie samochodu bez nich.

Android AutoAndroid Auto fot. ŁK

Co zrobić gdy Android Auto nie startuje?

Teoretycznie podłączanie Android Auto powinno ograniczać się do podłączenia kabla USB. Co jednak zrobić, jeśli Android Auto nie chce się uruchomić? Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Przede wszystkim trzeba upewnić się, czy nasz samochód jest wyposażony w tę funkcję. W nowych autach jest coraz popularniejsza. Jeśli kupujemy samochód w salonie, powinien nas o tym poinformować sprzedawca. Gorzej jeśli nabywamy auto z rynku wtórnego. Wtedy należy samodzielnie zbadać jego specyfikację. Ewentualnie można sprawdzić kompatybilność naszego modelu samochodu albo zestawu audio tutaj.

Informacja o Android Auto powinna być umieszczona gdzieś w ustawieniach multimediów auta. Czasem trzeba tę funkcję uruchomić ręcznie. Niektórzy producenci wymagają pozwolenia przy każdym podłączeniu nowego telefonu. Jeśli mimo to nie możemy jej uruchomić, następnym krokiem będzie sprawdzenie, czy nasz telefon jest w nią wyposażony.

Aplikacja Android Auto działa od wersji 6 systemu. Od 10 w górę jest jego częścią

W przypadku smartfonów z Androidem w wersji 10 i nowszych, Android Auto jest częścią systemowego oprogramowania i nie trzeba niczego instalować. Jeśli używamy modelu ze starszym systemem (od wersji 6 do 9), sprawa wygląda gorzej. Android Auto działa w Polsce bardzo dobrze, ale ta usługa wciąż nie jest w Polsce oficjalnie wspierana przez Google. Dlatego nie znajdziemy takiej aplikacji w sklepie Play.

Należy samodzielnie pobrać plik z rozszerzeniem .apk z wiarygodnego źródła. Trzeba na własne ryzyko udzielić systemowi pozwolenia na zainstalowanie aplikacji Android Auto. Od wersji systemu Android 8 robi się to jednorazowo (wcześniej wystarczyło wybranie odpowiedniej opcji w menu "ustawienia"). Po zainstalowaniu apki funkcja powinna uruchamiać się automatycznie. Jeśli tak się nie dzieje, najlepiej zmienić kabel USB na inny. Tutaj radzimy jak wybrać odpowiedni.

Kabel USB do Android AutoKabel USB do Android Auto fot. ŁK

Instrukcja obsługi Android Auto. Jak sprawdzić numer systemu w telefonie?

Można to zrobić w ustawieniach wybierając po kolei w menu: "telefon - informacje" i "informacje o oprogramowaniu". Połączenie smartfonu z samochodem po raz pierwszy należy przeprowadzić na postoju z zaciągniętym hamulcem awaryjnym i ustawionym trybem P w automatycznej skrzyni biegów. Większość samochodów blokuje możliwość sparowania go z telefonem w czasie jazdy ze względów bezpieczeństwa.

Na ekranie smartfonu ukaże się komunikat proszący o odblokowanie ekranu. Następnie trzeba kliknąć ekranowy przycisk uruchamiający konfigurację i poczekać kilka sekund. Po chwili interfejs Android Auto powinien automatycznie włączyć się na samochodowym ekranie. Jeśli się to nie stanie, trzeba poszukać odpowiedniej ikony w multimediach naszego auta.

Warto zaznaczyć, że w czasie konfiguracji samochód automatycznie ustanawia połączenie bezprzewodowe z telefonem przez złącze Bluetooth. Nie musimy tego robić oddzielnie. Możliwość rozmów telefonicznych i słuchania muzyki (przez wybór odpowiedniego źródła w samochodowym zestawie stereo, a nie Android Auto) pozostanie nawet po odłączeniu kabla USB.

Co jeśli nasz samochód jest kompatybilny z bezprzewodową wersją interfejsu Android Auto? Czy wtedy kabel nie jest nam potrzebny? Wręcz przeciwnie. Za pierwszym razem musimy i tak podłączyć smartfon do gniazda USB. Właśnie w celu wstępnej konfiguracji połączenia. Oprócz tego samochód musi być wyposażony bezprzewodowy interfejs komunikacji WiFi 5 GHz, bo to jego telefon używa do połączenia.

Na rynku wciąż jest niedużo aut dobrze obsługujących funkcję bezprzewodowego łączenia smartfonów z systemem Google przez Android Auto. Na tle modeli dostępnych w sprzedaży pozytywnie wyróżniają się samochody marek grupy Volkswagen, w których bezprzewodowy Android Auto zazwyczaj działa dobrze. Ale to zależy również od modelu smartfonu i wersji systemu Android, z której korzysta.

Android AutoAndroid Auto fot. ŁK

Bezprzewodowo mogą się łączyć wszystkie telefony z systemem Android 11 oraz droższe modele Samsunga i telefony Google Pixel, nawet jeśli na nich jest zainstalowany Android w wersji 10. W przypadku kilku starszych modeli Samsung (Galaxy S8, S8+ Note 8) bezprzewodowa współpraca powinna być możliwa nawet z systemem Android 9. Ważne, żeby smartfon miał funkcję WiFi w nowszym standardzie 5 GHz, bo dopiero takie jest kompatybilne z Android Auto ze względu na odpowiednią przepustowość i stabilność bezprzewodowego połączenia.

Funkcja Android Auto nie jest kompatybilna z tańszymi smartfonami wyposażonymi w "lekką" wersję systemu Android, nazwaną przez Google Android Go. Umożliwia ona korzystanie z tego systemu na urządzeniach, które mają tylko 2 GB albo mniej pamięci RAM, ale jak widać z wieloma ograniczeniami. Jednym z nich jest brak Android Auto. Warto wziąć to pod uwagę w czasie wyboru nowego smarfona.

Na koniec trzeba przypomnieć, że gdy korzystamy z muzyki i nawigacji przez Android Auto, nasz telefon pobiera dane tak samo jak zwykle, więc trzeba mieć wykupiony odpowiedni pakiet u operatora sieci komórkowej. Jeśli w abonamencie mamy mały pakiet danych, można spróbować ograniczyć działanie map i muzyki wyłącznie do danych zapisanych na urządzeniu (offline), ale wtedy mamy do dyspozycji tylko ułamek możliwości, które oferuje Android Auto.

Android AutoAndroid Auto fot. ŁK

Więcej o:
Copyright © Agora SA