Mapy Google pokierują na nowe trasy. Chodzi o oszczędność paliwa. I prądu

Piotr Kozłowski
Mapy Google zaczną proponować ekologiczne trasy. Właścicielom samochodów spalinowych ułatwią oszczędzanie paliwa, a kierowcom aut elektrycznych pomogą zaplanować dłuższą podróż.

Alternatywne trasy z najmniejszą emisją dwutlenku węgla pojawią się w mapach Google jeszcze w 2021 r. Kiedy dokładnie? Tego nie wiadomo. Jako pierwsi z nowej funkcjonalności będą mogli skorzystać Amerykanie. W kolejnych miesiącach rozbudowane mapy będą udostępniane użytkownikom w innych krajach.

- Dla mniej więcej połowy wyznaczanych w naszej aplikacji tras jesteśmy w stanie znaleźć bardziej ekologiczne alternatywy i to bez znaczącego zwiększania czasu przejazdu - powiedział Russell Dicker, szef produktu w Google.

Nowe trasy w mapach Google

Oprócz istniejących obecnie opcji wyboru trasy (najszybsza, najkrótsza) kierowcy będą mogli podążać tą, która gwarantuje najmniejsze zużycie energii. W przypadku samochodów spalinowych oznacza to najmniejsze zużycie paliwa, a w przypadku aut elektrycznych - najmniejsze zużycie prądu. Nowa funkcja będzie szczególnie istotna z punktu widzenia kierowców samochodów elektrycznych, dla których planowanie długich tras w krajach takich jak Polska (z wciąż mocno ograniczoną infrastrukturą ładowania) bywa wyzwaniem.

Zobacz wideo Nie tylko Google. Jakie inne aplikacje mogą przydać się na twoim smartfonie?

Trasa z ominięciem strefy czystego transportu

Drugą istotną zmianą w mapach Google będzie możliwość wyboru rodzaju samochodu, jakim podróżujemy. Ta opcja będzie szczególnie istotna dla właścicieli aut spalinowych, którzy nie mogą wjeżdżać do stref czystego transportu. Po wyborze auta spalinowego mapy Google wyznaczą trasę omijającą owe strefy. Choć w Polsce na razie nie istnieje ani jedna strefa czystego transportu, to nie ma wątpliwości, że w przyszłości samorządy je wyznaczą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.