Kredyt na samochód czy leasing - kluczowe różnice
Głównym celem obu tych rozwiązań jest finansowanie nabycia pojazdu. Różnią się od siebie jednak pod wieloma względami, jak chociażby własność, kwestie podatkowe czy usługi dodatkowe w ramach umowy. Przygotowaliśmy porównanie, które być może pomoże Ci w wyborze lepszej opcji. Czy kredyt na samochód lepszy niż leasing? Sprawdźmy.
1. Forma własności:
- W przypadku kredytu na samochód pojazd staje się Twoją własnością od momentu spłaty.
- Firma leasingowa pozostaje właścicielem pojazdu przez cały okres trwania leasingu. Ty, jako leasingobiorca, masz prawo użytkować samochód na warunkach określonych w umowie.
2. Koszty i struktura płatności:
- Biorąc kredyt na samochód, spłacasz go w ratach kapitałowo-odsetkowych. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne, w zależności od oferty.
- Przy leasingu uiszczasz raty leasingowe. Mogą one obejmować różne koszty, np. oprocentowanie, amortyzacja i marża firmy leasingowej. Po zakończeniu umowy dochodzi również koszt wykupu pojazdu za wartość rezydualną, jeśli leasingobiorca wyrazi taką chęć.
3. Odliczenia podatkowe:
- Przy kredycie nie masz możliwości odliczania rat jako kosztów, chyba że pojazd wykorzystujesz w działalności gospodarczej i spełnia on określone kryteria.
- Raty leasingowe możesz odliczać jako koszty uzyskania przychodu.
4. Dostępność i formalności:
- Do uzyskania kredytu na samochód potrzebna jest odpowiednia zdolność kredytowa. Cały proces może być bardziej złożony i wymagający pod względem formalności. Kredyt na samochód wymaga też wyższego wkładu własnego.
- Leasing może być łatwiejszy do uzyskania i oferować mniejsze wymagania dotyczące zdolności kredytowej. Ponadto biorąc auto w leasing, nie musisz wnosić wkładu.
5. Usługi dodatkowe:
- Kredyt na samochód finansuje sam pojazd.
- Leasing może obejmować dodatkowe usługi, jak serwisowanie, ubezpieczenie i inne opcje związane z utrzymaniem pojazdu.
Jak widać, kredyt na samochód a leasing to dwie zupełnie różne formy finansowania, choć nastawione na ten sam cel. Przy wyborze warto przeanalizować wszystkie słabe i mocne strony, aby dobrać produkt do swojej sytuacji. Jak się okazuje, nie musisz brać pod uwagę tylko tych dwóch możliwości. W sfinansowaniu zakupu auta pomocne okazują się np. kredyty gotówkowe Direct.Money.pl.
Porównanie kredytu i leasingu dla osób fizycznych i firm
Istnieją konkretne grupy, w których leasing będzie korzystniejszy, ale też takie, gdy bardziej sprawdzi się kredyt. Porównaliśmy, co jest bardziej opłacalne dla osób prowadzących działalność, a co sprawdzi się u osób fizycznych.
Leasing czy kredyt na samochód dla osobny prywatnej?
- W przypadku osób, które od razu chcą stać się właścicielami pojazdu, lepszym rozwiązaniem będzie kredyt. Jest to polecana opcja, jeśli planujesz długoterminowe użytkowanie samochodu bez ograniczeń.
- Leasing z kolei jest lepszy dla Ciebie, jeśli chcesz korzystać z nowoczesnego pojazdu z niższym kosztem początkowym i bez konieczności posiadania go na własność. Taka opcja nie wymaga też zdolności kredytowej.
Kredyt czy leasing na firmę?
- Leasing dla firm wiąże się z większymi korzyściami podatkowymi. Daje możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu.
- Firmowy leasing to również mniejsze zaangażowanie środków własnych, bowiem nie wymaga wkładu własnego.
- Kredyt na samochód w przypadku firm będzie dobrą opcją, gdy chcesz mieć pojazd jako składnik majątku i go amortyzować. Sprawdzi się zwłaszcza u przedsiębiorców ze zdolnością kredytową. Postaw na niego, jeśli masz możliwość pokrycia kosztów początkowych i zabezpieczenia.
Oba rozwiązania wiążą się z dość szerokimi możliwościami, ale nie są pozbawione ograniczeń. Zadając sobie pytanie: kredyt czy leasing konsumencki, warto porównać wszystkie korzyści.
Jakie są zalety kredytu samochodowego w porównaniu do leasingu?
- Biorąc kredyt, jesteś właścicielem pojazdu już od momentu zakupu. Daje Ci to pełną kontrolę nad decyzjami dotyczącymi zarządzania autem. Możesz je sprzedać, modyfikować i użytkować bez ograniczeń.
- Po spłacie kredytu nie ponosisz już żadnych innych kosztów związanych z finansowaniem. Leasing, w celu wykupu, wymaga wniesienia dodatkowej opłaty, aby stać się właścicielem.
- Kredyt nie nakłada na Ciebie żadnych ograniczeń dotyczących przebiegu czy użytkowania.
- Kredyt umożliwia wybór spośród różnych ofert. Możesz dostosować warunki spłaty do swoich potrzeb i możliwości finansowych.
A jakie korzyści daje leasing w porównaniu do kredytu na samochód?
- Leasing z reguły nie wymaga dużego wkładu własnego. Jest dostępny dla osób z mniejszym kapitałem początkowym.
- Jako przedsiębiorca możesz odliczać raty leasingu, obniżając podstawę opodatkowania.
- W ramach leasingu możesz częściej wymieniać flotę. W przypadku kredytu musisz brać kolejne zobowiązanie na zakup nowych pojazdów.
- Ryzyko związane ze spadkiem wartości pojazdu ponosi leasingodawca. Nie musisz martwić się o sprzedaż auta po zakończeniu umowy leasingowej.
- W ramach leasingu często oferowane są dodatkowe usługi.
Kredyt na samochód czy leasing. Co się bardziej opłaca?
Pozostaje pytanie: co lepsze leasing czy pożyczka? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, zasobów finansowych i indywidualnej sytuacji. Na rynku jest tak wiele ofert kredytów, że z pewnością można znaleźć odpowiadające im warunki. Dziś są dostępne o wiele łatwiej niż jeszcze do niedawna, dlatego też dobrze przemyśleć tę decyzję i porównać wszystkie warunki obu możliwości.
Przede wszystkim przemyśl, czy bardzo istotne jest dla Ciebie posiadanie od razu pojazdu na własność. Ponadto musisz wziąć pod uwagę możliwość wniesienia wkładu własnego i zabezpieczenia. Nie bez znaczenia jest również odliczenie podatkowe, które jest możliwe tylko w przypadku leasingu. Biorąc kredyt możesz odliczyć tylko odsetki.
Co dodatkowo warto wziąć pod uwagę przy wyborze oferty:
- Zdolność kredytowa - leasing z reguły wymaga mniejszej;
- Cel nabycia pojazdu - leasing jest bardziej opłacalny dla firm potrzebujących elastyczności. Kredyt będzie korzystny dla osób chcących długoterminowo użytkować auto.
- Dodatkowe usługi - leasing oferuje dodatkowe usługi, np. pakiety serwisowe i ubezpieczenia komunikacyjne.
Wiele osób bierze przy wyborze pod uwagę kwestię dotyczącą kosztów. Mianowicie, raty leasingowe często są o wiele niższe niż raty kredytu. Nie możesz jednak bazować tylko na tym. Dzieje się tak dlatego, że firmy leasingowe stosują niższe marże niż banki, ale pamiętaj, że aż do wykupu pojazdu nie jesteś jego właścicielem. Dolicz do tego więc dodatkowy koszt, gdy zdecydujesz się na ostateczny zakup po zakończeniu umowy.
W przypadku kredytu możesz płacić wyższe raty, ale po spłacie zobowiązania zostajesz pełnoprawnym właścicielem auta. Nie musisz wykupywać go za jakąś dodatkową kwotę.
Ostateczna decyzja należy do Ciebie. Przeanalizuj swoją sytuację i postaw na to, co wydaje Ci się trafne w danym przypadku.
Reklama marki: Direct Money