Zakup samochodu to bardzo ważna decyzja, która powinna być gruntownie przeanalizowana. Zależnie od budżetu, jakim się dysponuje, można wybrać pojazd nowy z salonu lub zdecydować się na auto używane. Pierwsze z rozwiązań wiąże się z dużymi wydatkami, jednak daje możliwość dopasowania samochodu do indywidualnych potrzeb. Kupujący ma wówczas możliwość wyboru gotowej konfiguracji lub zamówienia pojazdu z niestandardowymi elementami wyposażenia. Wówczas jednak czas oczekiwania na realizację zamówienia wydłuża się nawet do 6 miesięcy.
W ostatnich latach sporym zainteresowaniem cieszą się kilkuletnie auta używane. W tym przypadku kupujący może wybrać samochód od firmy zajmującej się handlem pojazdami używanymi lub od osoby prywatnej. Oferta komisów samochodowych bywa korzystniejsza, ponieważ można liczyć na to, że wybrany model został przygotowany do sprzedaży łącznie z usunięciem ewentualnych usterek czy defektów wizualnych. Dodatkowo przy zawarciu umowy można liczyć na rękojmie z tytułu ukrytych wad pojazdu. Wówczas można liczyć na darmową naprawę lub zwrot części poniesionych wydatków.
Jak szybko i łatwo znaleźć wymarzone auto? Podczas poszukiwań warto doprecyzować swoje wymagania. Korzystając z portali ogłoszeniowych, można np. wykorzystać filtry, które dotyczą:
Określenie podstawowych informacji dotyczących pojazdu sprawia, że znacznie łatwiej i szybciej można znaleźć wymarzone kombi, sedana czy inny rodzaj samochodu.
Wybierając samochód używany, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim należy bardzo dokładnie zapoznać się ze stanem technicznym pojazdu. Warto poprosić sprzedawcę o przekazanie historii auta w zakresie serwisowania (dotyczy to głównie modeli krajowych, obsługiwanych przez punkty ASO). Jeżeli sprzedający wyrazi zgodę, to można także skorzystać z opcji sprawdzenia samochodu na stacji diagnostycznej, gdzie specjaliści wykryją ewentualne usterki czy problemy z poszczególnymi podzespołami.
Dobrą praktyką jest sprawdzenie działania wszystkich systemów w samochodzie, zarówno na postoju, jak i w trakcie jazdy próbnej. Kupujący powinien również upewnić się, czy pojazd ma aktualne badania techniczne oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC. Po zakupie możliwe jest korzystanie z dotychczasowej polisy OC. Na rankomat.pl można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące takiego przypadku. Zdecydowanie korzystniej jest jednak wykupić własne ubezpieczenie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w ciągu 14 dni od zakupu samochodu konieczne jest uiszczenie podatku PCC stanowiącego 2% wartości samochodu (zwykle dotyczy to jednak transakcji, w których sprzedawcą jest osoba prywatna). Kara za brak opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych może wynieść nawet 20-stokrotność minimalnej pensji krajowej w danym roku.
Nowy właściciel ma obowiązek zarejestrowania pojazdu do 30 dni od daty jego zakupu w przypadku samochodu używanego. Kupując auto nowe z salonu, obowiązek ten można powierzyć firmie, dając jej niezbędne upoważnienie. W celu zarejestrowania samochodu konieczne jest przedłożenie w urzędzie:
W przypadku samochodu nowego z salonu opłata za wydanie standardowych tablic rejestracyjnych wynosi 160 zł. Osoby rejestrujące pojazd używany mogą pozostać przy aktualnych tablicach, wówczas opłata będzie pomniejszona o koszt nowych blach i wyniesie 80 zł. Po zarejestrowaniu auta kierowca otrzymuje czasowe pozwolenie na poruszanie się nim. Urząd do 30 dni wydaje standardowy dowód rejestracyjny, po który należy zgłosić się osobiście do Wydziału Komunikacji.
Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie, o którym musi pamiętać każdy właściciel samochodu. Najlepiej wykupić ją tuż po rejestracji pojazdu. W przypadku aut nowych, jak i kilkuletnich, warto zdecydować się także na dodatkowe ubezpieczenie. Autocasco (w skrócie AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które warto rozważyć, jeżeli wiek pojazdu nie przekracza 7-8 lat.
Polisa AC daje możliwość uzyskania odszkodowania w przypadku ewentualnych sytuacji losowych. Należy do nich np. uszkodzenie pojazdu na parkingu czy kradzież auta. W przypadku nowych samochodów można także uwzględnić ochronę szyb. Zapewnia ona spokój zwłaszcza tym kierowcom, którzy często jeżdżą autostradami, gdzie niewielki kamyk uderzający w samochód może doprowadzić do poważnego uszkodzenia szyby.
Reklama firmy : RANKOMAT