Szukasz SUV'a, który nie będzie awaryjny? Sprawdź Volvo XC60 Recharge

Trwałe i niezawodne auta to marzenie każdego użytkownika. Szwedzka marka ma wiele do zaoferowania w tym zakresie i warto wziąć ją pod uwagę. W Europie kolejne rekordy popularności biją suvy. Ich rejestracje w styczniu 2023 roku w 27 państwach Unii Europejskiej sięgnęły 465 tys. sztuk, co zapewniło im 51,3 proc. rynku. Jest to pierwszy przypadek w historii, gdy suvy zdobyły ponad połowę rejestracji. Mają one swój mocny udział także w napędach alternatywnych.

Najpopularniejsze SUVy

Wśród modeli hybrydowych zasilanych z gniazdka, na drugim miejscu rankingu najpopularniejszych modeli znalazł się Volvo XC40, zaś na czwartym Volvo XC60, wylicza zajmująca się analizą rynku samochodowego firma Jato.

W Polsce jest podobnie: w 2022 roku suvy zdobyły 46,7 proc. rynku, jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. W tym roku popyt szybko rośnie, a rejestracje suvów klasy średniej wzrosły w pierwszym kwartale o 17 proc. do 14,8 tys. sztuk, podaje IBRM Samar. W tym segmencie na drugim miejscu znalazło się Volvo XC60 z wynikiem 1782 aut. W Europie ten model zajął piąte miejsce na liście liderów sprzedaży, z wynikiem 18 914 rejestracji.

Szukasz SUV'a, który nie będzie awaryjny?

Volvo XC60 w czołówkach rankingów

Od momentu premiery, Volvo XC60 pozostaje ulubieńcem publiczności i plasuje się w czołówkach rankingów rejestracji. Samochody podobają się kupującym, kierowcy i pasażerowie chwalą komfort foteli oraz bogate wyposażenie wnętrza.

Silniki spalinowe wspomagane elektrycznymi dają dużą przyjemność z jazdy. W zależności od trybu pracy zespół napędowy może być oszczędny lub zapewniać odświeżającą dynamikę. Volvo jest także synonimem bezpieczeństwa, zarówno tego biernego (dzięki solidnej karoserii, poduszkom powietrznym i pasom bezpieczeństwa) jak i aktywnego, co wynika z zastosowania sprawdzonych systemów elektronicznych wspomagających kierowcę.

Szwedzka marka znana jest również z solidnej budowy i trwałości. Elektrycznie wspomagane silniki spalinowe pracują w korzystniejszych warunkach, wolniej zużywając się i spalając zarazem mniej paliwa.

Jako przykład można wziąć Volvo XC60. To podstawowy model marki, odpowiadający za niemal jedną czwartą sprzedaży, czyli blisko 200 tys. aut rocznie. W ostatnich pięciu latach do nabywców trafiło prawie milion takich samochodów.

W Europie jednym z ważniejszych rynków Volvo jest Wielka Brytania, gdzie rejestrowanych jest 50 tys. samochodów tej marki. Statystycznie duża próbka daje dobry pogląd m.in. na rezultaty różnych badań, w tym niezawodności. Wynik ubiegłorocznego badania niezawodności wśród aut mających do pięciu lat wyniósł 91,1 proc., co dało Volvo XC60 Recharge miejsce 25 i plasuje aut w środku stawki, wynika z danych brytyjskiego magazynu „What Car?"

Z kolei z raportów amerykańskiego Repair Pal wynika, że ocena niezawodności Volvo sięga 3,5 punktu na 5 możliwych i jest powyżej średniej. Tylko 9 proc. napraw uważanych jest za poważne, gdy średnia wynosi 12 proc.

Użytkownicy Volvo rzadko wspominają o rdzy, ponieważ w przypadku tej szwedzkiej marki problem nie istnieje. Stal nadwozia jest zabezpieczana galwanicznie na gorąco, co jest najtrwalszym ze znanych sposobów ochrony przed korozją.

Volvo oferuje także przedłużoną gwarancję na samochody. Standardowa gwarancja wynosi 2 lata. Przedłużenie jej o kolejne 3-lata (z limitem przebiegu do 200 tys. km) kosztuje 7320 zł dla dużych suvów XC90 i XC60 oraz 5190 zł dla małego suva XC40.

Marka zapewnia dożywotnią gwarancję na wady materiałowe i montażowe na części wymienione i zamontowane przez cały okres, w którym właściciel samochodu pozostaje niezmieniony. Warunkiem jest także regularne wykonywanie czynności obsługowych w autoryzowanym serwisie Volvo. Ta oferta daje użytkownikom pewność, że nie będą zaskoczeni przez żadne nieprzewidziane wydatki.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.