Stłuczka na parkingu - co należy zrobić?

Często podróżujesz samochodem i parkujesz na ogólnodostępnych parkingach, które nieraz są zatłoczone? Na pewno wiesz, że stłuczki parkingowe zdarzają się nawet doświadczonym kierowcom. Jeśli dotknie to także Ciebie, musisz wiedzieć, w jaki sposób się zachować. Przeczytaj poniższy artykuł.

Mandat za stłuczkę na parkingu – ile wynosi?

Zastanawiasz się, co zrobić, jeśli dojdzie do stłuczki na parkingu? Jeśli jesteś sprawcą, wtedy najlepiej przyznaj się przed innym kierującym. Co dalej w takiej sytuacji? Wyróżniamy dwie możliwości. Możesz spróbować dojść do porozumienia z osobą, której pojazd został poszkodowany i podpisać oświadczenie o kolizji dla towarzystwa ubezpieczeniowego. W ten sposób unikniesz wizyty policji na miejscu, a więc i ryzyka nałożenia mandatu.

Drugim wyjściem jest wezwanie wcześniej wspomnianych funkcjonariuszy na miejsce zdarzenia, którzy to ustalą okoliczności oraz sprawcę, a także nałożą mandat karny. Według taryfikatora stłuczka na parkingu, która zostanie uznana za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jest objęta karą finansową o wysokości od 200 do 500 złotych, gdzie kierujący dodatkowo może otrzymać nawet 6 punktów karnych.

Jak powinno wyglądać oświadczenie dla firmy ubezpieczeniowej?

Jeśli nie chcesz, aby mandat za stłuczkę na parkingu obciążył Twój domowy budżet, zawsze spróbuj porozumieć się z poszkodowanym, a także sprawdź, jak powinno wyglądać oświadczenie o kolizji. To prosty dokument, w którym wystarczy zawrzeć takie informacje, jak:

  • data i miejsce zdarzenia parkingowego,
  • dokładny opis okoliczności ze wskazaniem sprawcy,
  • dane uczestników zdarzenia oraz model, marka, rocznik, kolor i numer rejestracyjny pojazdu,
  • dane polisy OC sprawcy, np. numer umowy ubezpieczenia samochodu.

Co więcej, odpowiedzialność za zarysowanie drugiego samochodu spoczywa zawsze na właścicielu pojazdu – nawet wtedy, kiedy pasażer uszkodził pojazd w trakcie otwierania drzwi. Te kwestie są regulowane przez wyrok TSUE z dnia 15 listopada 2018 roku.

Zdarzenie drogowe na parkingu – co zrobić? Krok po kroku

Jesteś sprawcą kolizji? Co dalej zrobić w sytuacji uszkodzenia innego pojazdu, będącego na parkingu? Aby zminimalizować stres i zbędne nieporozumienia, warto zastosować się do kilku kroków:

  1. Dokonaj oceny uszkodzeń i odprowadź samochody w bezpieczne miejsce, aby nie blokować ruchu innych pojazdów.
  2. Spróbuj porozumieć się z drugim kierowcom. Wspólnie ustalcie, kto jest sprawcą. Co dalej? Podpiszcie oświadczenie!
  3. W razie konieczności wezwij funkcjonariuszy policji, szczególnie jeśli stłuczka na parkingu jest kwestią sporną dla obu stron zdarzenia.

Warto też dodać, że odmowa wypłaty odszkodowania w przypadku zdarzeń parkingowych najczęściej nie występuje. Towarzystwa ubezpieczeniowe bez większego problemu wypłacają należne świadczenia odszkodowawcze lub pokrywają koszty naprawy bezgotówkowej pojazdów.

Podsumowując: jeśli trafi Ci się stłuczka na parkingu, nigdy nie panikuj. Staraj się załagodzić sytuację i wypracować rozwiązanie korzystne dla obu stron. Dzięki temu nie będzie ono traumą, która zniechęci Cię do dalszego prowadzenia samochodu.