Bierzemy pod lupę nową Kię Sorento. To jedna z najciekawszych premier roku

Kia nazywa nowe Sorento swoją najważniejszą premierą roku. To jednak równie ważny model dla całej branży. Duży SUV Kii zaskakuje pod wieloma względami. I to zawsze na plus.

Nowa Kia Sorento jest naprawdę nowa. Nie ma tu mowy o odświeżeniu czy tylko zmianie wyglądu. Wraz z kolejną generacją SUV przeskoczył na nową platformę podłogową, którą południowokoreański koncern opracował z myślą właśnie o SUV-ach tych rozmiarów. Dzięki nowoczesnej płycie Sorento jest większe, bardziej przestronne, oferuje większy bagażnik i trzy rzędy siedzeń. To jednak nie wszystko. Nowa konstrukcja umożliwia zastosowanie nowych, zelektryfikowanych układów napędowych. Kia Sorento urosła. Nowy model mierzy 4,81 m długości. Na długość urósł tylko o centymetr, ale ma krótsze zwisy i rozstaw osi, który wynosi teraz 2,815 m (+3,5 cm). Sorento jest też szersze o centymetr (1,9 m).

Nowa Kia Sorento przyjechała do naszej redakcji. Przyjrzeliśmy się jej w interaktywnym wideo:

Zobacz wideo Nowa Kia Sorento - poznaj ją bliżej w naszym interaktywnym teście

A jeśli nie lubisz wideo, to zapraszamy do naszej galerii. Sporo zdjęć nowej Kii Sorento wklejamy także w tekst

Stylistyka to bardzo ważny punkt nowej Kii Sorento. W miejsce obłej karoserii pojawiły się ostre linie i nowe proporcje, optycznie wydłużające nadwozie. To samochód w amerykańskim stylu, ale przygotowany do jazdy w europejskich warunkach. O wyglądzie SUV-a nie będziemy pisać już nic więcej. Odsyłamy was do naszej galerii, a część zdjęć wklejamy także w tekst. Jak wam się podoba nowa Kia Sorento?

Kia Sorento 2020Kia Sorento 2020 fot. Kia

Kia Sorento 2020Kia Sorento 2020 fot. Kia

Kia Sorento 2020Kia Sorento 2020 fot. Kia

Nowa Kia Sorento - silniki. My testowaliśmy hybrydę, ale to nie jedyna propozycja

Podczas interaktywnej wideorecenzji Tomasz testował dla was Kię Sorento Hybrid. Odmiana hybrydowa bazuje na benzynowym silniku 1.6 T-GDi. Układ generuje moc 230 KM i 350 Nm maksymalnego momentu obrotowego oraz zapewnia bardzo oszczędną jazdę. To jednak nie jedyna wersja hybrydowa, jaką nowe Sorento dostanie. Już na horyzoncie widać odmianę ładowaną z gniazdka, a więc tak zwanego plugina. Będzie miała 265 KM mocy, 350 Nm maksymalnego momentu, a na samym prądzie przejedzie blisko 70 kilometrów.

W ofercie znajduje się także motor wysokoprężny. Mowa o nowym czterocylindrowym silniku z rodziny „Smartstream” o objętości 2,2 litra i mocy 202 KM (441 Nm). Silnik 2.2 CRDi seryjnie współpracuje z nową 8-stopniową przekładnią o dwóch sprzęgłach (8DCT). Diesla docenią wszyscy, którzy będą często zabierać Sorento w długie trasy.

Kia Sorento 2020Kia Sorento 2020 fot. Kia

Kia Sorento 2020Kia Sorento 2020 fot. Kia

Pokrętło, które wszystko zmienia

Nowa Kia Sorento to rasowy SUV klasy średniej. Kierowcy kochają takie samochody nie tylko za komfort jazdy i przestronne wnętrze z wielkim bagażnikiem, ale także uniwersalność. Dlatego Sorento można wyposażyć w sprawny napęd na cztery koła. Kierowca ma do dyspozycji nowy tryb jazdy Terrain Mode przeznaczony właśnie do jazdy w terenie. Nowe Sorento radzi sobie znacznie lepiej od poprzednika w błocie, piasku oraz na śniegu. Rodzaj nawierzchni wybieramy wygodnie umieszczonym na konsoli centralnej pokrętłem. Terrain Mode zarządza pracą systemu stabilizacji toru jazdy ESC, a także podziałem momentu obrotowego między cztery koła. System dostosowuje również moment zmiany biegów, aby zapewnić autu i utrzymać jak najlepszą przyczepność kół do podłoża w różnych warunkach.

Kia SorentoKia Sorento fot. Kia

Wnętrze, które kojarzy się z klasą premium

Kia przyłożyła ogromną uwagę do projektu wnętrza. Bardzo pozytywne wrażenie robią dbałość o detale, nowoczesny (choć wciąż w wielu miejscach klasyczny, a więc wygodny) projekt kabiny oraz wykorzystane materiały. Tak wyposażonego i wykończonego wnętrza nie znajdziemy w tym segmencie w żadnej marce popularnej. Kia Sorento wraz z nową generacją postawiła ogromny krok w kierunku marek luksusowych. Nie zabrakło tu dwóch dużych ekranów (12,3 cala przed oczami kierowcy oraz 10,25 pośrodku), zaawansowanego systemu multimedialnego z łącznością z internetem i obsługą Apple CarPlay oraz Android Auto, a także całego zestawu nowoczesnych systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy.

Kia Sorento 2020Kia Sorento 2020 fot. Kia

Kia Sorento 2020Kia Sorento 2020 fot. Kia

Kia Sorento 2020Kia Sorento 2020 fot. Kia

Kia Sorento 2020Kia Sorento 2020 fot. Kia

Nowa Kia Sorento. Jak duży jest duży SUV w środku?

Nowa Kia Sorento jest samochodem siemioosobowym. Oferuje więcej miejsca dla pasażerów wszystkich trzech rzędów siedzeń, zapewniając im więcej miejsca na głowę, nogi i ramiona niż większość konkurentów. Bagażnik pomieści aż 821 l przy złożonym trzecim rzędzie.

Kia Sorento 2020Kia Sorento 2020 fot. Kia

Kia Sorento 2020Kia Sorento 2020 fot. Kia

Kia Sorento 2020Kia Sorento 2020 fot. Kia

Kia Sorento 2020Kia Sorento 2020 fot. Kia

Nowa Kia Sorento i wasze pytania

W oddzielnym materiale odpowiedzieliśmy na wasze pytania. Jeśli nie znaleźliście wystarczających informacji w tym artykule lub naszej wideorecenzji, to z pewnością znajdziecie je tam:

Kia Sorento 2020Nowa Kia Sorento. Wy pytacie, my odpowiadamy