Na co zwracać uwagę, podpisując umowę leasingową na samochód? 10 najważniejszych punktów

Nieważne, czy sięgasz po leasing na firmę, czy też bierzesz samochód na abonament. Za każdym razem w umowie leasingowej mogą czaić się bardzo kosztowne dla Ciebie zapisy. Podpowiadamy na co uważać.

Zanim powiemy o detalach, jedna uwaga ogólna. Jeżeli leasing, to z drugiej strony powinna być wiarygodna firma leasingowa. Zwykle w praktyce oznacza to bank lub instytucję finansową blisko współpracującą z producentem i sprzedawcą aut, ale niekoniecznie. Na rynku działają też znane firmy leasingowe, często powiązane z dużymi bankami. Mamy w czym wybierać, więc sięgnijmy po ofertę wiarygodnej instytucji.

A teraz czas na bardziej szczegółowe uwagi.

1. Jak wyliczana jest rata leasingowa?

Sprawdźmy w zapisach umowy, jak może zmienić się rata leasingowa. Tak się może zdarzyć, jeżeli stopy procentowe pójdą w górę lub w dół. W umowie powinno być wyraźne powiązanie wzrostu raty ze zmianą stawki WIBOR 1M lub WIBOR 3M i to jeszcze w obydwie strony – raty powinny od razu maleć, gdy WIBOR spada i wzrastać tak jak WIBOR, gdy i on rośnie.

WIBOR to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom, ustalana w każdy dzień roboczy o godzinie 11.00. Jest podstawą wyznaczania oprocentowania dla większości kredytów udzielanych przez polskie banki, w tym dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

2. Jaki mamy limit kilometrów?

Sprawdźmy koniecznie, ile możemy przejechać kilometrów samochodem rocznie bez konieczności podniesienia raty leasingowej. To może być np. 10, 15 lub 20 tys. km. Dopasujmy ten przebieg do naszych potrzeb.

3. Gdzie możemy jechać za granicę?

Sprawdźmy, czy i gdzie możemy wyjechać leasingowanym samochodem za granicę, jeżeli tego typu podróże planujemy. Bywają wyłączenia niektórych krajów i regionów.

4. Kto może korzystać z samochodu poza nami?

Czasami chcemy, by z leasingowanego samochodu skorzystał inny członek naszej rodziny lub znajomy. Zobaczmy, czy umowa przewiduje takie sytuacje. Bywa, że za to trzeba dodatkowo zapłacić.

5. Co się stanie, kiedy spóźnimy się z wysokością raty?

Brak zapłaty raty leasingowej w terminie może w skrajnych wypadkach zakończyć się nawet rozwiązaniem umowy leasingowej i utratą przez nas samochodu bez żadnego zwrotu wpłaconych już rat leasingowych. Przeczytajmy w umowie, ile może nas kosztować spóźnienie we wpłacie raty leasingowej.

Zobacz także: Kradzież samochodu w leasingu. Konsekwencje dla wynajmującego

Zobacz wideo

6. Jak rozwiązać wcześniej umowę?

Życie jest pełne niespodzianek. Nie zawsze wyłącznie przyjemnych. W umowie leasingowej poszukajmy zapisów, jak można rozwiązać umowę przed jej ustalonym wygaśnięciem i co wtedy dzieje się z wcześniej zaplanowanymi płatnościami i samochodem.

7. Co się stanie, gdy samochód zostanie ukradziony? Jak się dodatkowo przed tym zabezpieczyć?

Kradzież samochodu powoduje wygaśniecie umowy leasingowej. Przeczytajmy, co w takiej sytuacji przewiduje umowa. Może warto tu dodatkowo się zabezpieczyć, sięgając po ubezpieczenie, które pokryje wszelkie straty i nic nie będziemy musieli dopłacać firmie leasingowej.

8. Jaka jest wysokość dodatkowych opłat i jakie one są – np. za mandat z fotoradaru lub montaż haka?

Jeżeli złapie nas fotoradar w leasingowanym samochodzie, to mandaty przyjdą nie do nas, tylko do firmy leasingowej. Ta nam je prześle i czasem pobierze za to dodatkową opłatę – sprawdźmy jej wysokość. Podobnie, jak np. warto zbadać, czy możemy do leasingowanego samochodu zakupić hak lub relingi dachowe i to na jakich warunkach.

9. Co z ubezpieczeniem? Czy można je kupić taniej gdzieś indziej?

Być może mamy możliwość zakupienia tańszego ubezpieczenia od tego, co nam proponują u dilera. Jeżeli tak, to sprawdźmy, czy sięgnięcie po taką opcję jest możliwe.

10. Czy umowa leasingu jest zgodna z terminami ubezpieczenia?

Tutaj chodzi o to, by nie być zmuszonym do kupowania ubezpieczenia tuż przed końcem umowy leasingowej. Ważne jest, żeby data płatności ostatniej raty i wykupu wypadała przed datą zakończenia polisy ubezpieczeniowej samochodu. Inaczej będziemy musieli wykupić kontynuację ubezpieczenia na kilka dni przed zakończeniem umowy, co niektórzy leasingodawcy mogą wykorzystać do sprzedaży nam drogiego ubezpieczenia na cały rok.

Zobacz także: Leasing auta dla Kowalskiego. Czym to się różni od kredytu?

Więcej o: