• Link został skopiowany

W Polsce powstaje nowa motoryzacyjna fabryka. Buduje ją potentat z Tajwanu

Firma pochodząca z Tajwanu będzie w Polsce produkować podzespoły do samochodów. Fabryka komponentów Compal Electronics już powstaje w woj. śląskim, a jej budowa jest prowadzona przy wsparciu polskich instytucji, takich jak Polska Agencja Inwestycji i Handlu czy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Alfa Romeo Tonale
fot. Alfa Romeo

Firma Compal Electronics założona w 1984 roku w Tajpej, zajmuje się produkcją elektroniki i w tej dziedzinie jest obecnie jednym z globalnych liderów technologicznych. Tajwańskie przedsiębiorstwo obecnie buduje nowoczesną fabrykę komponentów elektroniki samochodowej w województwie śląskim. Inwestycja jest prowadzona przy ul. Gdańskiej w Czeladzi. Obiekt będzie pierwszym w Polsce i jednocześnie w Europie zakładem produkcyjnym Compal Electronics.

Zobacz wideo

Elektronika dla branży automotive z Czeladzi

Tajwańczycy wybrali Czeladź ze względu na dostępność wykwalifikowanej kadry oraz strategiczne położenie umożliwiające efektywne dostawy dla europejskich producentów motoryzacyjnych. W nowej fabryce firma będzie wytwarzać zaawansowane moduły elektroniczne – takie jak ADAS, ECU czy moduły komunikacyjne 5G – na potrzeby branży automotive w Europie.

Fabryka budowana przez firmę Panattoni, będzie mieściła linie produkcyjne SMT, linie produkcyjne samochodowych modułów sterujących oraz kontrolę jakości. Cały proces produkcyjny będzie odbywał się w tzw. clean roomach z posadzką ESD, z kontrolowanymi warunkami temperatury, wilgotności i czystości powietrza, co jest kluczowe dla wytwarzania zaawansowanej elektroniki. 

Uruchomienie fabryki w maju 2025 r.

Uruchomienie pierwszej części fabryki ma nastąpić w maju bieżącego roku. W pierwszej fazie inwestycji ruszy zakład o powierzchni 7,5 tys. metrów kwadratowych, który będzie produkował komputery pokładowe dla samochodów z grupy Stellantis. Osiągnięcie pełnej mocy produkcyjnej związane z przewidywaną rozbudową obiektu przewidziane jest na lata 2028-2029. Docelowo w nowej fabryce zatrudnienie znajdzie 328 osób, w tym 269 pracowników produkcyjnych oraz 59 biurowych. Nakłady inwestycyjne wyniosą łącznie ponad 200 mln zł.

Więcej o: