Volkswagen podbija Europę Środkową, a Polska jest nowym tygrysem motoryzacji

Koncerny samochodowe stawiają na produkcję aut w Europie Środkowo-Wschodniej. Powody są jasne. Niższe koszty pracy oraz świetnie wykwalifikowana kadra. W czołówce znajduje się również Polska.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Z 10 największych graczy w branży aż trzech ma swoje fabryki w Polsce. Stajemy się coraz ważniejszym punktem dla gigantów motoryzacji. Mówią o tym same liczby - obserwujemy ogromny wzrost inwestycji względem początku obecnej dekady.

Zobacz wideo [AUTOPROMOCJA] Skoda Enyaq - idealny miejski samochód? Sprawdzamy!

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wyliczyła, że w 2022 roku zagraniczne firmy motoryzacyjne zainwestowały w kraju nad Wisłą 3,7 mld euro. Więcej o 200 mln w stosunku do roku poprzedniego i aż o miliard więcej niż w 2020 r. A jakie marki najchętniej stawiają na Polskę?

Giganci chętnie inwestują w Polsce. Przetasowania na rynku

Liderem są Niemcy, którzy zainwestowali w naszym kraju 1,4 mld euro tworząc blisko 4 tys. etatów. Co ciekawe, za nimi znalazła się Szwajcaria, która "zostawiła" w Polsce 611 mln euro i wygenerowała ponad 300 nowych miejsc pracy. Podium zamyka Japonia, z planami inwestycji na kwotę ponad 320 mln zł oraz chęcią utworzenia 1000 etatów. Warto również wspomnieć, że w czołówce nastąpiły zmiany względem roku 2021. Wówczas pierwszą trójkę tworzyły kolejno: Korea Południowa, właśnie nasi zachodni sąsiedzi oraz USA.

Ranking największych. Polska zamyka listę

Aby ukazać skalę potężnych inwestycji w Polsce, przedstawiamy ranking największych przedsięwzięć w całej Europie Środkowo-Wschodniej w 2022 r. A lista prezentuje się imponująco:

  1. Skoda Auto (Czechy) - niezmienny lider, obroty na poziomie 18,18 mld euro
  2. Volkswagen Slovakia (Słowacja) - roczny obrót na poziomie 9,73 mld euro (jedyny zakład na świecie, gdzie produkuje się auta aż pięciu marek)
  3. Audi Hungaria (Węgry) - roczne obroty 8,44 mld euro
  4. Kia Slovakia (Słowacja) - obroty na poziomie 6,76 mld euro
  5. Hyundai Motor Manufacturing Czech (Czechy) - roczny obrót 6,54 mld euro
  6. Dacia SA (Rumunia) -  wygenerowano obroty na poziomie 5,17 mld euro
  7. Mercedes-Benz Manufacturing Hungary (Węgry) - sprzedaż sięgająca 4 mld euro
  8. Volkswagen Poznań (Polska) - to już stały bywalec rankingu. Wygenerowano roczne obroty na poziomie 3,67 mld euro
  9. INTERCARS (Polska) - polska marka jest największym dostawcą części samochodowych w tej części Europy. Sprzedaje również motocykle marki Ducati. Obroty? W 2022 r. wyniosły 3,29 mld euro
  10. Volkswagen Group Polska (Polska) - zamyka ranking sprzedażą sięgającą 2,89 mld euro. Powstają tam m.in. modele takich marek, jak VW, Seat, Porsche czy Cupra.

Źródło: Surplex.com

Więcej o:
Copyright © Agora SA