Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Nowe przepisy, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2023 r. nie tylko podniosły wysokość mandatu za brak ważnego OC, ale jednoczesnie zwróciły uwagę na niejednolite prawo w zależności od województw w Polsce. Okazuje się, że wpływ na ten stan rzeczy ma odległość od kraju pochodzenia zakupionego auta.
Po nabyciu auta mamy maksymalnie 14 dni, aby zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi i nabyć polisę Odpowiedzialności Cywilnej (OC). Należy przy tym pamiętać, że już od pierwszego dnia naliczana jest kwota sankcji, jaką zobowiązani będziemy ponieść w przypadku przekroczenia tego terminu. Dlatego tak ważne jest niezwłoczne załatwienie wszelkich formalności związanych z zakupem auta.
Zakup samochodu używanego to najczęściej spotykana okoliczność braku OC w Polsce
- mówi Marek Trofimiuk, ekspert autobaza.pl
Celem polisy OC jest ochrona nie tylko właściciela auta w przypadku wystąpienia wypadku, ale także pozostałych uczestników ruchu i osób poszkodowanych. Właśnie dlatego jest ono obowiązkowe. W przypadku kolizji lub niestety poważniejszego zdarzenia winny musi pokryć koszty naprawy, leczenia czy rehabilitacji osobom poszkodowanym z własnej kieszeni. Jako że mogą to być bardzo wysokie kwoty, ubezpieczenie pokrywa te koszty.
Według raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) w 2022 r. było ponad 320 tys. pojazdów bez ważnego OC. Oznacza to wzrost aż o blisko 30 proc. względem roku 2021. Najwyższy współczynnik notuje się od lat wzdłuż zachodniej granicy (woj. lubuskie oraz zachodniopomorskie) oraz w województwie warmińsko-mazurskim. Powód? Większość aut sprowadzanych jest z zachodu Europy, głównie Niemiec.
OC należy wykupić jeszcze tego samego dnia, w którym doszło do transakcji między kupującym, a sprzedającym, a nabycie polisy odbywa się z reguły na terenie kraju zamieszkania. O ile mieszkańcy Zachodniej Polski po prostu bagatelizują i odkładają obowiązek na później, tak mieszkańcy Warmii i Mazur od lat znajdują się w kategorii najwyższej stopy bezrobocia w skali całego kraju. Tym samym przyczyna jest ściśle związana z kwestiami finansowymi.
Na drugim biegunie znajdują się regiony południowo-wschodnie,a w szczególności Podkarpacie i Lubelszczyzna. W pierwszym z nich średnia kwota za OC w 2022 r. wyniosła około 430 zł, co plasuje ją w czołówce najniższych cen. Natomiast najdroższe pod tym względem jest Pomorze — ok. 620 zł. Pełen dostęp do raportu dostępny jest tutaj [[KLIKNIJ]]. Źródło: IBRM Samar