Orlen z rekordowymi zarobkami. Spółka podwoiła zysk

W czwartek Orlen opublikował dane finansowe za drugi kwartał 2023 roku. Tylko od kwietnia do końca czerwca spółka wypracowała 4,5 mld zł zysku, a w całym półroczu zysk już się podwoił względem ubiegłego roku.

Orlen pokazał liczby, czyli wynik finansowy, jaki osiągnęła spółka w drugim kwartale 2023 roku. Z opublikowanych wyników finansowych Grupy za drugi kwartał wynika, że zysk netto wyniósł w tym czasie dokładnie 4 mld 544 mln zł, czyli jest o niemal 1 mld zł wyższy niż rok wcześniej – w drugim kwartale 2022 roku Orlen zarobił 3 mld 683 mln zł.

Z kolei w pierwszym półroczu 2023 roku Orlen zanotował ponad 13,6 mld zł zysku przy przychodach na poziomie 74,6 mld zł. Rok wcześniej koncern wypracował w tym samym okresie 6 mld 528 mln zł zysku. Oznacza to dwukrotny wzrost w ujęciu rok do roku. W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że doskonały wynik z pierwszego półrocza jest po części zasługą przejęcia Lotosu i PGNiG.

„W tym roku na realizację projektów trwale zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski oraz regionu przeznaczymy rekordowe 36 mld zł. Kluczowe pozostają dla nas inwestycje w nowoczesną energetykę, przede wszystkim odnawialne źródła energii i bezpieczną energetykę jądrową" – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w informacji opublikowanej przez koncern.

Zobacz wideo

Orlen to już coś więcej niż koncern naftowy

Konsolidacja sektora energetycznego pod logo Orlenu sprawia, że spółka powoli staje się wszechstronnym koncernem energetycznym. W portfelu koncernu jest już nie tylko siedem rafinerii (w tym cztery w Polsce), około 3,1 tysiąca stacji paliw, ale także sektor związany z produkcją chemii na bazie surowców ropopochodnych i wydobywaniem węglowodorów. Grupa też coraz intensywniej inwestuje w sektor energii odnawialnej, w tym poprzez inwestycje w farmy wiatrowe oraz instalacje fotowoltaiczne. Warto też zaznaczyć, że w planach grupy Orlen jest uruchomienie w ciągu najbliższych lat małego reaktora jądrowego typu SMR.

Źródło: PKN Orlen, money.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.