Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Według przepisów art. 85 kodeksu pracy wynagrodzenie należy wypłacać co najmniej raz w miesiącu, w stałym i z góry ustalonym terminie. Wynagrodzenie płatne miesięcznie należy wypłacać za miesiąc z dołu, nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Niezależnie od rodzaju pracy i stanowiska zasady te muszą być realizowane względem pracownika.
Regulamin pracy określa termin wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę. Jeśli jednak pracodawca go nie wydaje, wtedy musi być podany w pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia.
Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. informuje o czasie pracy kierowców art. 26i, zgodnie z którym w drodze odstępstwa od art. 85 par. 1 i 2 k.p., wynagrodzenie za pracę kierowcy wykonującego międzynarodowe przewozy drogowe, uznanego za pracownika delegowanego do celów dyrektywy 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r., w rozumieniu krajowych przepisów państwa, na terytorium którego kierowca jest delegowany, może być płatne w dwóch ratach, w stałym i ustalonym z góry terminie. Nowelizacja dodaje następujące punkty:
1. pierwsza rata, z dołu, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego:: a) w przypadku kierowców, których miesięczny przychód jest niższy niż przeciętne wynagrodzenie – w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę ogłoszonego albo ustalonego na postawie art. 2 ust. 4, albo ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207), b) w przypadku kierowców, których miesięczny przychód jest wyższy niż przeciętne wynagrodzenie – w wysokości przeciętnego wynagrodzenia;
2. druga rata, z dołu, niezwłocznie po ustaleniu pełnej wysokości wynagrodzenia, nie później jednak niż do 21 dnia następnego miesiąca kalendarzowego.
Pracodawca będzie mógł dokonać płatności w dwóch kwotach. Pierwsza z nich podlega jednak wypłacie nie później, niż 10 dnia miesiąca. Obejmuje następujące kwoty:
- 3600 zł brutto, w przypadku kierowców z niższym przychodem niż przeciętne wynagrodzenie, albo
- 6935 zł brutto w 2023 r., w przypadku kierowców z przychodem miesięcznym wyższym niż przeciętne wynagrodzenie.
Druga część wynagrodzenia – kwota przewyższająca odpowiednio wynagrodzenie minimalne lub przeciętne prognozowane – może zostać wypłacona nawet 11 dni później, maksymalnie do 21 dnia następnego miesiąca.
Art. 26i ustawy o czasie pracy kierowców obejmuje tylko tych kierowców, którzy wykonują przewozy międzynarodowe i są w związku z tymi przewozami traktowani jako pracownicy delegowani. Dotyczy to więc tylko przewozów kabotażowych i cross-trade.
Zmienione terminy płatności nie będą mogły objąć kierowców wykonujących przewozy krajowe lub międzynarodowe, w których nie są uznawani za pracowników delegowanych (przewozy dwustronne i tranzytowe).
To ważna zmiana, szczególnie w kontekście doniesień o nieterminowej wypłacie wynagrodzeń przez polską firmę, o której informowaliśmy tutaj.
Źródło: Prawo.pl