Toyota wybroniła się i utrzymała prestiżowy tytuł w 2022 roku

Oficjalnie Toyota Motor była największym światowym producentem samochodów. Japoński koncern sprzedał w 2022 roku 10,5 miliona pojazdów. To oznacza, że już po raz trzeci z rzędu firma obroniła pierwsze miejsce w ujęciu globalnym.

W branży moto mamy w ostatnich latach potężne konsolidacje, mimo to Toyota cały czas jest producentom, który rok rocznie sprzedaje najwięcej samochodów na całym świecie. W 2022 roku, w którym producenci nadal walczyli o półprzewodniki, zamykali swoje zakłady i salony w Rosji, znowu najlepiej poradziła sobie Toyota i jej marki. 

W minionym roku Toyota Motor Corporation sprzedała ponad 10,5 mln pojazdów, czyli tyle samo co w 2021, kiedy to fabryki koncernu także opuściło 10,5 mln egzemplarzy pojazdów, w tym 9,6 mln ze znaczkiem Toyoty. 

Drugi w rankingu był odwieczny rywal z Europy. Mowa o Volkswagen Group, który odnotował najniższą sprzedaż od ponad dekady, wynoszącą 8,3 miliona pojazdów. Powodem były blokady COVID-19 w Chinach i wojna na Ukrainie wywróciły łańcuchy dostaw. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.