Elon Musk zostanie pierwszym bilionerem w historii i to już wkrótce

Taki wniosek wyciągnęli analitycy finansowi Tipalti Approve z dotychczasowego tempa bogacenia się Muska. Ich zdaniem szef Tesli ma największą szansę zostać pierwszym bilionerem na ziemi i to już w 2024 roku.

Elon Musk w tej chwili jest na czele rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Wycena jego majątku zależy przede wszystkim od akcji Tesli, które w tej chwili zwyżkują. Pomimo sprzedaży papierów wartościowych o łącznej wartości 22 mld dolarów (w tym akcji Tesli za 16,4 mld dolarów), wciąż jest największym udziałowcem. Musk ma 172,6 milionów akcji Tesli, co stanowi 17 proc. wartości firmy.

Więcej tekstów na temat rynku motoryzacyjnego znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzięki nim Musk na początku 2022 roku został najbogatszym Ziemianinem. Później wyprzedził go szef Amazona, Jeff Bezos. Elon Musk niedawno odzyskał pierwsze miejsce, bo puścił w świat plotkę o splicie (podwojeniu liczby i podzieleniu wartości) akcji Tesli, co wywołało ponowny wzrost ich kursu.

Takie chwilowe spadki i wzrosty i związane z tym fluktuacje majątków nie mają wielkiego znaczenia. Liczy się stały trend do wzrostu wartości firmy, który w przypadku Tesli jest jednym z najbardziej dynamicznych w historii rynku papierów wartościowych.

Zobacz wideo W Studiu Biznes test Mercedesa Citan

Elon Musk bogaci się w tempie 129 procent rocznie

Począwszy od 2017 r. fortuna Elona Muska rośnie w średnim tempie rocznym 129 proc. Jeśli ta tendencja się utrzyma, Elon Musk może być wart 1,38 biliona dolarów już za dwa lata. Przypomnijmy, że bilion (ang. trillion) to tysiąc miliardów. W tej chwili (koniec marca 2022 r.) wartość majątku Muska jest oceniana przez Forbes na 260 mld dolarów.

Łatwo wyciągnąć z tego wniosek, że Tipalti musi przewidywać imponujący wzrost wartości akcji Tesli w ciągu najbliższych dwóch lat. Bez tego nie będzie możliwe zdobycie mitycznego biliona.

Taka prognoza powinna być atrakcyjna zwłaszcza dla pozostałych akcjonariuszy Tesli, bo oznacza, że w wartość ich papierów wartościowych w dalszym ciągu będzie zwiększać się w nieprawdopodobnym tempie.

Akcje Tesli to niejedyny składnik majątku Muska, który oprócz tego jest wyłącznym właścicielem firm: SpaceX, Neuralink i The Boring Company. W przypadku tych przedsiębiorstw znacznie trudniej przeprowadzić wiarygodną wycenę, ale ich wartość też powinna rosnąć.

Dotyczy to zwłaszcza SpaceX, firmy, która ma szansę przejąć wiele amerykańskich rządowych kontraktów oraz znaleźć wielu klientów prywatnych w najbliższym czasie. SpaceX ma szansę zdominować rynek komercyjnych lotów kosmicznych, a Tesla — samochodów elektrycznych. Przynajmniej tak wygląda słynny "master plan" Elona Muska.

Start rakiety SpaceX Falcon 9 z satelitami Starlink, 19 marca 2022 r, Cape Canaveral, FlorydaStart rakiety SpaceX Falcon 9 z satelitami Starlink, 19 marca 2022 r, Cape Canaveral, Floryda Malcolm Denemark / AP / AP

Szef Tesli i SpaceX będzie bilionerem, któremu nie zależy na bogactwie

W kontrakcie ekscentrycznego bogacza pochodzącego z RPA jest ujęte sukcesywne uwalnianie kolejnych opcji na akcje Tesli. Ich pierwszą pulę biznesmen otrzymał w 2012 r., a pod koniec 2021 r. skorzystał z możliwości zakupu. Nabył 22,8 mln akcji po 6,24 dolara za sztukę, podczas gdy ich rynkowa wartość wynosiła około 1000 dolarów/szt. Kolejne opcje zostaną uwolnione w 2028 r.

Mimo gigantycznej fortuny pierwszy bilioner in spe raczej nie dba o doczesne dobra. W ciągu poprzedniego roku pozbył się większości majątku, w tym wszystkich nieruchomości, ponieważ twierdził, że mu ciążyły. Dlatego też nie wiadomo, co zrobi ze swoimi aktywami w następnych latach. Równie dobrze może spieniężyć ich znaczną część, a zdobyte w ten sposób fundusze przeznaczyć na nowe inwestycje.

Do 2024 roku na świecie może wydarzyć się bardzo wiele. Wystarczy spojrzeć dwa lata wstecz i zastanowić się, czego wówczas się spodziewaliśmy. Jeśli jednak przewidywania analityków z Tipalti Approve się sprawdzą, Musk zostanie bilionerem dwa lata przed kolejną osobą, która ma na to realne szanse.

Wbrew pozorom nie jest nią Bezos. Szef Amazona ma szansę na swój bilion dopiero w 2030 r. Chodzi o Zhanga Yiminga, który założył TikToka. Nawet jeśli Chińczyk zarobi pierwszy bilion dopiero w 2026 r., wciąż będzie najmłodszym posiadaczem takiej fortuny na świecie. W 2026 r. Yiming będzie miał zaledwie 42 lata, dziesięć mniej niż Musk w 2024 r.

Elon Musk w czasie otwarcia Gigafactory w Grunheide pod Berlinem, 22 marca 2022 r.Elon Musk w czasie otwarcia Gigafactory w Grunheide pod Berlinem, 22 marca 2022 r. Patrick Pleul/Pool via AP

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.