Akcje Tesli lecą w dół. Wystarczyło kilka słów Elona Muska

W ciągu jednego dnia kurs akcji Tesli spadł o 12 proc. Przedwczoraj było podobnie. To największe spadki kursu od marca. Jaki jest powód? Chodzi o sugestię Elona Muska sprzed kilku dni.

Więcej wiadomości dotyczących Tesli i Elona Muska znajdziesz na gazeta.pl

Szef Tesli zaproponował w ostatni weekend (7-8 listopada 2021 r.), że sprzeda 10 proc. swoich akcji Tesli, jeśli użytkownicy Twittera zdecydują w ankiecie, że powinien to zrobić. To komentarz Elona Muska do popularnego ostatnio tematu.

Dotyczy możliwości płacenia podatków od rosnących wartości akcji giełdowych. Administracja Joe Bidena proponuje wprowadzenie podatku od niezrealizowanych zysków kapitałowych. Zdaniem demokratów jest to sposób na unikanie płacenia podatków.

Elon Musk oddał decyzję w ręce internautów, a ci stosunkiem prawie 58 proc. głosów zdecydowali, że powinien to zrobić. Wtedy będzie musiał zapłacić podatek od dochodu. Konstruktor, wynalazca i inżynier ma 20 proc. akcji tej firmy, które są w tej chwili warte około 40 mld dolarów. A raczej były, bo ich wartość spada z każdą godziną.

Kurs akcji Tesli jest coraz niższy, mimo że Musk nie zrobił nic, aby zrealizować tę deklarację. Wszelkie sprzedaże akcji przez osoby związane z firmą muszą być wcześniej zatwierdzone przez amerykańską komisję giełdową SEC.

Kurs akcji Tesli spada. Na razie sprzedał je Kimball, ale nie Musk

Ostatnia zarejestrowana transakcja tego typu dotyczy brata Elona Muska, Kimballa, który sprzedał swoje udziały 5 listopada 2021 r., czyli jeszcze przed deklaracją Elona. Sprzedane akcje Kimballa Muska były warte raptem 108 mln dolarów.

Dzień później, 6 listopada szef Tesli opublikował ankietę i swą deklarację na Twitterze. Chwilę później dodał, że postąpi tak, jak zdecydują głosujący w ankiecie. W piątek akcje spółki TSLA były warte prawie 1222 dolary.

W weekend nowojorska giełda nie pracuje. Poniedziałkowe otwarcie rozpoczęło się od ceny 1148 dolarów za akcję. Od tej pory kurs skokowo spada. Pod koniec wczorajszego dnia (9 listopada 2021 r.) były warte 1023,50 dolara.

Obietnica sprzedaży 10 proc. aktywów przez Muska spowodowała sprzedaż 42 milionów akcji w ciągu 4 godzin. W ciągu poprzednich 20 dni właścicieli zmieniło 20 milionów akcji. Jeśli Musk spełni swą obietnicę, będzie musiał pozbyć się 17 milionów akcji Tesli.

Co będzie dalej? Dlaczego Elon Musk zdecydował się na taki ruch? Być może miliarder i jeszcze niedawno najbogatszy człowiek świata (chociaż to zależy od kursu Tesli) chce pokazać demokratom, jakie będą skutki ich decyzji. A może ma po prostu taką fantazję.

Więcej o:
Copyright © Agora SA