Prezes Ford Polska doceniony w Europie. Jest "wschodzącą gwiazdą"

Piotr Pawlak, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska otrzymał nagrodę w konkursie Automotive News Europe Rising Stars. To prestiżowe wyróżnienie jest przyznawane młodym menedżerom i specjalistom, którzy w branży motoryzacyjnej osiągnęli największe sukcesy. Piotr Pawlak jest trzecim Polakiem wyróżnionym w historii konkursu.

Kapituła "Rising Stars", konkursu organizowanego przez branżowy portal Automotive News, nagrodziła Piotra Pawlaka w najistotniejszej kategorii: sprzedaż. To od niej zależą wyniki finansowe firm motoryzacyjnych. Żeby ją otrzymać, trzeba pochwalić się wyjątkowymi osiągnięciami oraz być młodszym niż 45 lat. Jury konkursu doceniło umiejętności, wiedzę i ambicję prezesa polskiego oddziału Forda.

Zobacz wideo Redakcja Moto.pl testuje Forda Kugę w wersji hybrydowej plug-in

Przede wszystkim jednak chodzi o wyniki sprzedaży. Piotr Pawlak został nominowany na stanowisko prezesa i dyrektora zarządzającego Forda dokładnie rok temu, we wrześniu 2020 roku, a wkrótce później rynek znalazł się w środku kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa. Mimo to, sprzedaż Forda na polskim rynku wygląda bardzo dobrze.

Piotr Pawlak z branżą motoryzacyjną związany jest od 2011 roku, zdobywając doświadczenie na różnych stanowiskach w dużych koncernach motoryzacyjnych w Belgii i Wielkiej Brytanii. Odpowiadał między innymi za przygotowanie planów sprzedaży, analizy rynku, koordynację strategicznych projektów, planowanie produktu, a jako dyrektor regionalny w Wielkiej Brytanii odpowiedzialny był za całą działalność operacyjną – sprzedaż, rozwój sieci dilerskiej oraz obsługę posprzedażową.

Jednym z naszych największych sukcesów od momentu objęcia przeze mnie stanowiska prezesa, było umocnienie pozycji Forda na polskim rynku. W pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku Ford był liderem sprzedaży samochodów dostawczych, podwoiliśmy udział w rynku sprzedaży samochodów osobowych do klientów indywidualnych oraz zachęciliśmy ich do wyboru naszych SUV-ów i crossoverów

– powiedział Piotr Pawlak

Ford PumaFord Puma fot. Ford/Stuart G W Price

W trudnych czasach błyszczą najlepsi. Prezes Forda dał radę

Prezes Forda podkreśla, że do osiągnięcia takich wyników wyjątkowo istotne było nawiązanie partnerskich relacji z autoryzowanymi dilerami oraz wytężona praca nad przywróceniem rentowności całej sieci dilerskiej. Rzeczywiście ostatnie wyniki historycznej samochodowej marki na polskim rynku są bardzo dobre. Całkowita sprzedaż Forda od stycznia do końca lipca 2021 r. wzrosła o 33,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Jeszcze lepiej wygląda udział w niej samochodów klasy SUV oraz crossover. Sprzedaż tych pierwszych skoczyła o 131,6 proc. Udział w całkowitej sprzedaży samochodów dostawczych wzrósł o 35 proc., a to trudny i wymagający segment rynku. Oczywiście wynik całej branży w trudnym 2020 roku był obiektywnie niski, ze względu na przestoje w fabrykach i zamknięte salony sprzedaży.

Piotr Pawlak, prezes Ford PolskaPiotr Pawlak, Ford Polska. "Elektromobilność w Polsce może bardzo przyspieszyć. To kwestia dwóch decyzji" [MOTO 2030]

Za jedno i drugie trzeba winić pandemię. Bieżący 2021 oznacza kolejne wyzwania, związane z zaspokojeniem popytu klientów i kryzysem związanym z ograniczoną dostępnością podzespołów na rynku motoryzacyjnym, zwłaszcza jeśli chodzi o komponenty elektroniczne. W trudnych czasach wyróżniają się najlepsi, dlatego nagroda Automotive News jest szczególnie cenna.

Prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska, Piotr Pawlak mierzy wysoko. Jego marzeniem jest zostać w przyszłości szefem motoryzacyjnego koncernu. I właśnie tego mu życzymy. Ma dużo czasu na realizację tego planu, bo jest jedną z najmłodszych osób wyróżnionych w konkursie Rising Stars.

Więcej o: