PGNiG kupuje udziały w Enelion. Po co? Polski gigant inwestuje w elektromobilność

Piotr Kozłowski
Ponad 2,5 mln zł w pierwszym etapie z możliwym zwiększeniem kwoty inwestycji do 6 mln zł. PGNiG Ventures inwestuje w firmę Enelion - producenta stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Spółka PGNiG Ventures pełni w Grupie Kapitałowej PGNiG rolę funduszu typu corporate venture capital. To ona objęła udziały firmy Enelion oferującej kompleksowe rozwiązania dla elektromobilności. Spółka Enelion dostarcza rozwiązania obejmujące m.in. inteligentne ładowarki dla pojazdów elektrycznych oraz system do zarządzania sieciami ładowarek, planami taryfowymi i rozliczaniem płatności oraz aplikację mobilną dla kierowców pojazdów elektrycznych umożliwiającą zdalne zarządzanie ładowaniem, kontrolę ilości zużytej energii i kosztów ładowania.

W transporcie rośnie zapotrzebowanie na pojazdy zasilane CNG i LNG oraz gazową infrastrukturę tankowania, ale też zwiększa się liczba samochodów elektrycznych, a co za tym idzie powstaje coraz więcej punktów ich ładowania. Enelion oferuje rozwiązania najwyższej jakości, które zostały już zweryfikowane przez rynek, w tym m.in. oprogramowanie kompatybilne z ładowarkami innych producentów. Patrzymy na tę inwestycję pod kątem zysków biznesowych, a jednocześnie jako Grupa Kapitałowa PGNiG wspieramy przedsięwzięcia, które pomogą zapewnić niskoemisyjną przyszłość

- skomentował Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. rozwoju.

PGNiG inwestuje w producenta stacji ładowania samochodów elektrycznych

Pierwsza transza inwestycji zakłada objęcie przez PGNiG Ventures udziałów w spółce Enelion o wartości ok. 2,5 mln zł. W kolejnych krokach PGNiG Ventures ma możliwość zainwestować w Enelion kolejne środki, łącznie do 6 mln zł. Horyzont inwestycji wynosi maksymalnie 5 lat.

Zobacz wideo Nawet 90 tys. zł dopłaty do auta na wodór. Właśnie ruszył nowy program

Enelion kieruje swoją ofertę zarówno do klientów biznesowych, w tym m.in. firm z branży energetycznej, samorządów, zarządców budynków, dealerów samochodowych, jak i do klientów indywidualnych. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat firma zwiększyła ponad czterokrotnie sprzedaż swoich produktów. Spółka umacnia swoją pozycję w Polsce i na rynkach europejskich. Aż 70 proc. wyprodukowanych przez Enelion ładowarek typu AC trafia na za granicę. Spółka zamierza zwiększyć produkcję z obecnych 400 do ponad 5 tys. urządzeń AC miesięcznie w 2025 roku i rozwinąć eksport do USA, Kanady, Europy Wschodniej, Ameryki Południowej, na Bliski Wschód oraz do Afryki. Spółka zamierza też wprowadzić do oferty szybkie ładowarki DC.

Inwestycja w spółkę Enelion to druga przeprowadzona przez PGNiG Ventures transakcja w tym roku. W marcu fundusz objął akcje ICsec, polskiego producenta systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu. Wartość inwestycji to 4 mln zł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.