Skoda ma nowego prezesa. Thomas Schäfer był szefem grupy Volkswagena w Afryce Południowej

Niemiec zastąpi na stanowisku poprzedniego prezesa zarządu czeskiej marki, Bernharda Maiera, który piastował to stanowisko przez prawie pięć lat. Zmiana warty odbyła się ze skutkiem natychmiastowym.

Taki awans to duża nobilitacja dla Thomasa Schäfera i nagroda za znakomite wyniki sprzedaży grupy Volkswagena w Afryce Subsaharyjskiej. Schäfer wzmocnił pozycję marek Audi oraz Volkswagen w Afryce i osiągnął rekordowy udział w rynku wynoszący 23,5 procent.

Zobacz wideo

Inżynier z wykształcenia rozpoczął swoją przygodę z motoryzacją pracą w Daimler AG w 1991 roku. Tam zajmował różne kierownicze stanowiska w oddziałach koncernu na trzech różnych kontynentach. Był odpowiedzialny m.in. za nadzór produkcji i łańcucha dostaw, kontrolę jakości oraz zakładał przedstawicielstwo koncernu w Malezji.

Do grupy Volkswagena przeszedł w 2012 roku, gdzie na początku również zajmował się procesami związanymi z produkcją. Przez ostatnie pięć lat pełnił funkcję prezesa i dyrektora zarządzającego grupą Volkswagena w Afryce Południowej.

Za jego czasów powstały tam fabryki koncernu, zostały podpisane umowy z nowymi przedstawicielstwami oraz weszły w życie różne projekty dotyczące rozwoju mobilności w Kenii, Nigerii, Rwandzie i Ghanie.  

Teraz będzie stał na czele marki koncernu, która od wielu lat odnosi same sukcesy i staje się czarnym koniem europejskiego rynku. W 2019 roku Skoda ustąpiła w Europie tylko Volkswagenowi, sprzedając ponad 761 tys. samochodów. W Polsce czeska marka zajęła w zeszłym roku pierwsze miejsce sprzedając prawie 67,5 tys. sztuk nowych samochodów.

Skoda Octavia RS iVSkoda Octavia RS iV Fot. Skoda

Więcej o: