Opłaty drogowe w Chorwacji - sprawdź, ile zapłacisz za przejazd po chorwackich trasach

Winiety w Chorwacji nie obowiązują, jednak przejazd autostradami jest płatny. Sprawdź, jakie są opłaty drogowe za korzystanie z chorwackich autostrad.

Chorwacja to bardzo popularny wakacyjny kierunek ze względu na gwarantowaną pogodę, atrakcyjne ceny noclegów oraz wyjątkową gościnność mieszkańców. Polacy kierując się do Chorwacji wybierają najczęściej jedną z dwóch tras: 

  1. przejazd przez autostrady na terenie Czech, AustriiSłowenii
  2. przejazd autostradami przez Słowację i Węgry

Zobacz też: Eurowinieta: co to jest i jak z niej korzystać?

Czy potrzebna jest winieta w Chorwacji? Opłaty drogowe

Na terenie Chorwacji nie obowiązują winiety, jednak pobierane są opłaty za korzystanie z autostrad i dróg krajowych. Opłaty drogowe w Chorwacji pobiera się w systemie zamkniętym. W praktyce oznacza to, że kierowca przy wjeździe na autostradę musi pobrać bilet w bramce wjazdowej, który otrzymuje bezpłatnie. Opłata jest pobierana dopiero przy bramce wyjazdowej, gdzie wylicza się jej wysokość na podstawie ilości przejechanych kilometrów.

Popularne trasy w Chorwacji, na których obowiązują opłaty to między innymi:

  • Autostrada A2 (Trakošćan -Zaprešić) (Zagreb – Macelj)
  • Autostrada A8 (Tunel Ucka – Kanfanar)
  • Autostrada A4 (Zagreb – Gorican)
  • Autostrada A1 i A10 (Zagreb – Split – Dubrovnik)

Płatny jest również przejazd mostem Krcki, który prowadzi na wyspę Krk. Niektóre odcinki na autostradach są bezpłatne. Opłat nie pobiera się między innymi na pierwszym odcinku drogi A4 (przy granicy do węzła Gorican).

Koszty przejazdu chorwackimi autostradami

Opłaty za drogi w Chorwacji zależą od okresu, w którym podróżujemy, a także od typu pojazdu. W sezonie letnim, a dokładnie od 15 czerwca do 15 września, cena za przejazd autostradami jest podwyższona o 10 proc.

Opłaty za przejazdy są bardzo podobne do tych w Polsce - średnio 27 groszy za 1 km płatnej autostrady. Aktualne opłaty drogowe w Chorwacji, na poszczególnych odcinkach dróg, można sprawdzić między innymi na stronie chorwackiego klubu samochodowego.

Pojazdy podzielone są na pięć kategorii:

  1. Pojazdy silnikowe o dwóch osiach, o wysokości do 1,90 m;
  2. Pojazdy silnikowe o dwóch osiach, o wysokości większej niż 1,90 m, których maksymalna dopuszczalna masa nie przekracza 3500 kg (w tym pojazdy holujące przyczepę, niezależnie od liczby osi i wysokości przyczepy);
  3. Pojazdy silnikowe o dwóch lub trzech osiach, których maksymalna dopuszczalna masa przekracza 3500 kg (w tym pojazdy holujące przyczepę jednoosiową);
  4. Pojazdy silnikowe z dowolną liczbą osi, których maksymalna dopuszczalna masa przekracza 3500 kg (w tym pojazdy holujące przyczepę niezależnie od liczby osi i wysokości przyczepy);
  5. Motocykle, motorowery na 3 kołach i quady.

Opłaty drogowe w Chorwacji: gdzie zapłacić? 

Opłaty drogowe w Chorwacji trzeba uiścić na bramkach, które zlokalizowane są przy poszczególnych odcinkach autostrad. Opłata pobierana jest na bramce wyjazdowej. Za przejazd możemy zapłacić gotówką (w lokalnej walucie), lub kartą płatniczą.

Elektroniczny system poboru opłat za przejazdy autostradami w Chorwacji

W Chorwacji od kilku lat dostępny jest elektroniczny system poboru opłat. Dzięki niemu kierowcy mają możliwość uniknięcia korków przy bramkach, jednak w przypadku jednorazowych wakacyjnych przejazdów nie jest to zbyt popularna opcja. Powodem tego jest konieczność zakupu urządzenia ETC (Electronic toll collection), które umieszcza się przy przedniej szybie samochodu. Umożliwia to przejazd przez specjalną bramkę bez konieczności zatrzymywania się.

Zobacz też: Winiety w Holandii: czy w Holandii obowiązuje opłata za przejazd autostradami?

Kara za brak opłat w Chorwacji. Wysokość chorwackich mandatów

Ze względu na system zamknięty, który polega na dokonaniu opłaty na bramce wyjazdowej, nie ma możliwości przekroczenia szlabanu bez dokonania stosownej zapłaty. Na jakie inne kary drogowe w Chorwacji należy zwrócić uwagę? Co ważne, za zbyt szybką jazdę można stracić samochód. Zgodnie z nowymi przepisami policjanci mogą zarekwirować pojazd i skierować sprawę do sądu (jeśli kierowca dwukrotnie zostanie złapany na przekroczeniu prędkości na terenie zabudowanym o ponad 50 km/h). Aktualnie najwyższy mandat wynosi około 11 tysięcy złotych i można go otrzymać za: 

  • wjazd na autostradę pod prąd,
  • przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym,
  • przejazd na czerwonym świetle,
  • jazdę samochodem bez uprawnień, 
  • prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków lub alkoholu (powyżej 1,5 promila). 

Dodatkowo można zapłacić za:

  • brak zapiętych pasów - 600 zł 
  • korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego - 900 zł 
  • przewożenie dziecka bez fotelika - 600 zł 
Zobacz wideo Prezentacja samochodu
Więcej o:
Copyright © Agora SA