Węgierski MOL przejmuje coraz więcej stacji. Teraz czas na słoweński OMV

Węgierski koncern MOL przejmie drugiego co do wielkości operatora stacji benzynowych na Słowenii, czyli OMV Slovenija. Komisja Europejska wyraziła zgodę na takie posunięcie pod warunkiem, że MOL sprzeda Grupie Shell 39 swoich stacji.

MOL coraz odważniej działa na europejskim rynku paliwowym. Węgierski koncern właśnie otrzymał zgodę od Komisji Europejskiej na przejęcie drugiego największego operatora stacji benzynowych na Słowenii, czyli OMV Slovenija. Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zgoda KE i zachowanie konkurencyjności

Proces przejęcia OMV Slovenija przez MOL trwa już od 2021 roku. Wtedy też węgierski koncern, posiadając już 7,75 proc. udziałów w słoweńskiej spółce, zakupił pozostałe 92,25 proc. udziałów za kwotę 301 mln euro. To wzbudziło pewne wątpliwości wśród polityków zasiadających w Komisji Europejskiej, która to w połowie 2022 roku rozpoczęła kontrolę koncentracji. Standardowo, procedura ta ma na celu przeciwdziałanie nadmiernej konsolidacji spółek, która mogłaby doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku (w szczególności przez uzyskanie lub umocnienie pozycji dominującej).

Jak przekazała w środę cytowana przez TVN24 Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE zajmująca się m.in kwestiami konkurencyjności - "MOL i OMV są jednymi z największych dostawców paliw w Słowenii. Musimy upewnić się, że rynek paliw pozostanie otwarty i konkurencyjny, zwłaszcza w kontekście obecnego kryzysu energetycznego". Jeszcze w lutym słoweńska agencja prasowa STA przekazała, że aby uzyskać zgodę KE na przejęcie stacji benzynowych OMV w Słowenii, MOL jest gotów sprzedać część swoich aktywów. Tak też się stało — węgierski koncern będzie musiał teraz za odpowiednią sumę odstąpić Grupie Shell 39 stacji. Jak dodała Vestager - "W następstwie środków zaradczych zaproponowanych przez MOL, konsumenci w Słowenii będą nadal mieli dostęp do paliwa po konkurencyjnych cenach".

OMV Slovenija jest obecnie drugim największym operatorem stacji na Słowenii, zarządzając 119 punktami. Na pierwszym miejscu jest grupa Petrol, pod której skrzydłami znajduje się 318 stacji. Co do samego węgierskiego koncernu MOL, w swoim portfolio ma ponad 2 tys. stacji, które działają pod szyldami różnych marek w 10 krajach Europy Środkowej i Południowej (m.in. Czechach, Słowacji, Słowenii, Rumunii czy Serbii). Co więcej, w ramach umowy z PKN Orlen pod koniec 2022 roku MOL przejął w Polsce ponad 400 stacji Grupy Lotos, co było związane z jej fuzją z Orlenem.

Zobacz wideo
Więcej o: