Putin podpisał dokumenty. Oddział Mercedesa przejęty przez Rosjan

Mercedes sprzedał swój oddział usług finansowych Mercedes-Benz Bank Rus dealerowi samochodowemu Avtodom. Jest to związane z decyzją marki dotyczącą całkowitego wycofania udziałów z rosyjskiego rynku.

Jak przekazała agencja Reuters, Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził w poniedziałek sprzedaż lokalnego oddziału usług finansowych Mercedes-Benz Bank Rus rosyjskiemu dealerowi samochodowemu Avtodom. Firma ta specjalizuje się w sprzedaży pojazdów klasy premium.

Więcej newsów dotyczących rynku motoryzacyjnego znajdziesz na stronie Gazeta.pl

OFERTY AVANTI24.PL: Po modowe inspiracje zapraszamy na Avanti24.pl

Zgodnie z rosyjskim prawem Putin każdorazowo musi wyrazić zgodę na sprzedaż udziałów w rosyjskich przedsięwzięciach finansowych lub energetycznych. Co więcej, na transakcje z udziałem firm z tzw. "nieprzyjaznych" krajów, które nałożyły sankcje na Rosję, wymagana jest zgoda odrębnej komisji rządowej.

Mercedes całkowicie wycofuje się z rosyjskiego rynku

Sprzedaż oddziału jest kolejnym krokiem na drodze do całkowitego odejścia Mercedesa z rosyjskiego rynku, o której producent poinformował w październiku. Wszystko w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Krótko po wybuchu wojny, bo już w marcu, Mercedes całkowicie wstrzymał eksport, a także zawiesił produkcję w swojej rosyjskiej fabryce. Co ciekawe, na zakład ten Avtodom również ostrzy zęby — jak przekazał Reuters, dealer ma nadzieję, że do końca lutego otrzyma pozwolenie na sfinalizowanie umowy dotyczącej przejęcia wszystkich rosyjskich aktywów Mercedesa, w tym wspomnianej fabryki pod Moskwą.

Zobacz wideo

Rosyjski rynek motoryzacyjny w tarapatach

W dużym stopniu uzależniony od zachodniego finansowania i globalnych łańcuchów dostaw, rosyjski przemysł motoryzacyjny został mocno dotknięty przez zachodnie sankcje. Jak informuje Reuters, produkcja samochodów spadła o 67 proc. w 2022 roku do zaledwie 450 000 samochodów. Jest to najgorszy wynik w branży od upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku.

OFERTY AVANTI24.PL: Piękne sukienki w kwiaty z sieciówek. Fuksjowa maxi wygląda jak od projektanta, a kosztuje niewiele!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.