Moto 2030. Nowy cykl na Gazeta.pl

Piotr Kozłowski
Co piątek na Gazeta.pl i Moto.pl publikujemy teksty z cyklu Moto 2030. W każdej części bardzo szeroko omawiamy tematy związane z elektromobilnością, nowoczesnymi technologiami w branży motoryzacyjnej oraz z ekologią.

TU ZNAJDUJĄ SIĘ WSZYSTKIE TEKSTY Z CYKLU MOTO 2030

Plan miliona samochodów elektrycznych do 2025 roku został niedawno urealniony. Dziś rząd zakłada, że za pięć lat po polskich drogach będzie jeździło 600 tys. samochodów na prąd, ale wliczając w to hybrydy, czyli samochody spalinowe wspierane silnikami elektrycznymi. Spora obniżka prognoz, ale nie wpływa to na fakt, że świat motoryzacji zmienia się w bardzo dynamicznym tempie.

Ludzie w końcu zdali sobie sprawę z faktu, że spalanie nie jest najlepszą metodą pozyskiwania energii. Również w samochodach. Najnowocześniejsze silniki spalinowe tylko do 50 proc. energii pochodzącej ze spalania paliwa potrafią przemienić w energię wykorzystywaną do napędzania kół samochodu. Reszta, czyli aż 50 proc., ulatnia się w postaci ciepła. Oznacza to, że płacąc 100 zł za paliwo na stacji, 50 zł wyrzucamy. A mowa tu tylko o najnowocześniejszych silnikach Diesla. Starsze konstrukcje tzw. sprawność cieplną mają na znacznie mniejszym poziomie.

W obecnej sytuacji nie możemy sobie pozwolić na tak znaczące straty. Globalne ocieplenie to fakt, podobnie jak niezaprzeczalnie znaczący wpływ działalności człowieka na stan powietrza i zanieczyszczenie planety. Transport jest niestety jedną ze składowych tej działalności.

Moto 2030. O czym będziemy pisać

To ekscytujące żyć w czasach tak dynamicznych, namacalnych zmian. Samochody hybrydowe, hybrydy typu plug-in, samochody elektryczne, napędy wodorowe, samochody autonomiczne, auta komunikujące się z sygnalizacją świetlną, by wymusić zieloną falę, drogi przyszłości, a nawet opony, których nie trzeba wypełniać powietrzem - o tym piszemy w Moto 2030. O dynamicznych zmianach, które dzieją się na naszych oczach, o tych, które są już za rogiem i o tych, o których dopiero się mówi.

Cykl pojawia się raz w tygodniu w piątki na stronie głównej Gazeta.pl oraz na Moto.pl. W każdej części bardzo rozlegle omawiamy tematy związane z elektromobilnością, nowoczesnymi technologiami w branży moto i ekologią.

TU ZNAJDUJĄ SIĘ WSZYSTKIE TEKSTY Z CYKLU MOTO 2030

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.