Elektryczne Volvo w 2011 r.

Prototyp zaprezentowano na targach w Detroit 2009. Samochód jest zasilany energią elektryczną, a osiągami nie ustępuje samochodom spalinowym - 10,5 sekundy do 100 km/h i 111 KM

Volvo C30 mimo, iż jest napędzany energią elektryczną, zapewnia w mieście zbliżone osiągi do samochodów spalinowych - 10,5 sekundy do 100 km/h i prędkość maksymalną na poziomie 130 km/h. Samochód umożliwia pokonanie 150 km na jednym (8 godzinnym) ładowaniu, które można wykonać z domowego gniazdka. Prawie 90 % mieszkańców Europy pokonuje dziennie nie więcej niż 150 km. Jeśli samochód będzie ładowany ze źródeł odnawialnych, poziom emisji CO2 w elektrycznym C30 spada do 0 g/km.

Elektryczne Volvo C30 z zewnątrz nie różni się od wersji spalinowej. Oferuje ten sam poziom bezpieczeństwa, komfortu i przestrzeni co standardowy samochód. Zmiany pojawiają się dopiero wewnątrz. Najważniejsza z nich to brak lewarka zmiany biegów. Moc w samochodzie jest dostarczana płynnie i maksymalny moment obrotowy jest dostępny zaraz po starcie samochodu. Ponadto na desce rozdzielczej pojawiły się nowe wskaźniki, np. pokazujące na poziom naładowania baterii.

Silnik elektryczny użyty w C30 jest zasilany akumulatorami litowo-jonowymi, które można naładować ze zwykłego gniazdka elektrycznego lub na specjalnej stacji ładowania. Samochód zapewnia taki sam poziom bezpieczeństwa, ponieważ silnik elektryczny jest montowany pod maską, a akumulatory zasilające są umieszczone w miejscu gdzie tradycyjnie znajduje się zbiornik paliwa.

"Podczas fazy projektowej oraz testowej, dbaliśmy o to aby elektryczne C30 nie różniło się od zwykłej wersji auta. Chcemy, aby klienci mieli poczucie, że to atrakcyjny samochód, który jest tak samo bezpieczny i wygodny jak samochody zasilane konwencjonalnymi źródłami energii. Wierzymy, że ta technologia to znaczny potencjał na przyszłość, a kolejne lata będą owocowały w następne elektryczne samochody Volvo".- dodaje Lennart Stegland

Szczepan Mroczek

Średnio tylko 2,44 l/100km - ZOBACZ JAK TO MOŻLIWE

Samochody: Volvo - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.