Nuvu - organiczny maluch w Paryżu

Podczas salonu paryskiego Nissan zaprezentował koncept małego, miejskiego samochodu o napędzie elektrycznym o nazwie nuvu.

Nissan podąża ścieżką przetartą przez Toyotę . Podobnie jak model iQ , nuvu to mały miejski samochód dysponujący trzema miejscami siedzącymi. W Toyocie teoretycznie są cztery miejsca siedzące, ale za siedzeniem kierowcy nic poza fotelikiem dla dziecka się nie zmieści.

Nissan nikomu nie mydli oczu i nuvu nawet nie próbuje aspirować do miana samochodu czteroosobowego. W małym Nissanie kierowca siedzi komfortowo, natomiast z prawej strony (w wersjach z kierownicą po lewej stronie) znajdują sie dwa fotele ustawione jeden za drugim. Przedni jest przesunięty do przodu w stosunku do fotela kierowcy, a tylny odsunięto maksymalnie do tyłu. W przypadku, gdy autem jadą dwie osoby przedni fotel można złożyć zapewniając pasażerowi maksimum miejsca na nogi.

Samochód napędzany jest za pomocą silników elektrycznych czerpiących swe "paliwo" z litowo-jonowych baterii o nowoczesnej konstrukcji. Komórki baterii zamiast cylindrycznego, mają kształt kulisty. Ma to zdaniem Nissana poprawić ich pojemność przy niezmiennej objętości.

Ładowanie odbywa sie za pomocą gniazdka elektrycznego (220V). Szybkie ładowanie trwa około 20 minut, natomiast w celu pełnego wykorzystania baterii trzeba zostawić auto na cztery godziny. Dodatkowym źródłem prądu są panele umieszczone na dachu Nissana. Nuvu osiąga maksymalnie 120 km/h, a pełne baterie wystarczą na przejechanie 125 km.

Nissan planuje wprowadzić na rynek auto o napędzie elektrycznym już w 2010 roku.

Zobacz też galerię zdjęć przedstawiającą szczegóły nuvu .

Marcin Lewandowski

Znajdź Nissana dla siebie - oferty Autotrader.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA